Gündem

NAVTEX nedir? NAVTEX operasyonu nedir? NAVTEX ilan edilen bölge

Dün akşam saatlerinde son dakika gelişmesi olarak karşımıza çıkan ‘nin Meis Adalarında NAVTEX ilan etmesiyle birlikte NAVTEX nedir? Ne anlama geliyor? gibi sorular en çok merak edilen konular oldu. Yaşanan bu son dakika gelişmesiyle birlikte Güney Kıbrıs’ta bulunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, acil olarak ülkesine geri döndü. Peki, NAVTEX nedir? NAVTEX operasyonu nedir? NAVTEX ilan edilen bölge, detaylar haberimizde…

NAVTEX nedir? NAVTEX operasyonu nedir? NAVTEX ilan edilen bölge

NAVTEX NEDİR?

Denizcilik uyarı notu olarak bilinen NAVTEX, Navigational Telex kelimesinin kısaltılmış halidir. Denizcilerin kullandığı, ilgi sahalarını belirleyen hayati önemi taşıyan bir cihazdır. NAVTEX cihazı seyir halinde olan tüm gemilerin aynı anda birçok bilgiyi almasını sağlar.

Narrow Band Direct Printing: NBDP isimli özel bir yazıcıyla ilan yazdırılır. Gelen mesajları dar bant direk yazdırma yöntemi olarak kullanılır. NAVTEX’te gelen mesajların hepsinin dili Ingilizce’dir.

NAVTEX OPERASYONU NEDİR?

Sismik Araştırma gemisi Oruç Reis’in Meis Adası’nın güney ve doğusunda sondaj faaliyetlerini yapacağı belirtilmesinin ardından Güney Kıbrıs’ta bulunan Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, acil olarak ülkesine geri döndü.

Güney Kıbrıs’ta resmi ziyaretler yapan Floros, Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Demokritos Gervakis ile görüştü.

Görüşme Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çalışmaları ele alındı. Floros, Türkiye’nin Meis Adası bölgesi ile ilgili NAVTEX ilan etmesinin ardından ziyaretini yarıda keserek Atina’ya döndü. Floros, Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos ile de bir araya geldi.

Rum medyası, Rum Başkanlık ofisi ‘nın da konuyu yakından takip ettiğini yazdı.

NAVTEX nedir? NAVTEX operasyonu nedir? NAVTEX ilan edilen bölge

NAVTEX İLAN EDİLEN BÖLGE

Türkiye, ile imzaladığı deniz yetki sınırlama anlaşmasından doğan hakları çerçevesinde Meis adasının güneyi ve doğusunu kapsayan bölgede NAVTEX ilan etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı