Gündem

Minsk üçlüsü ne demek? Minsk üçlüsü ne anlama geliyor? Minsk üçlüsü hangi ülkeler

Minsk üçlüsü ne demek? Minsk üçlüsü ne anlama geliyor? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şırnak’ta İl Kongresi’nde yaptığı konuşma sırasında ‘a silah yardımı yaptığını söylediği Minsk üçlüsü’nün hangi ülkeler merak konusu oldu. Peki Minsk üçlüsü ne demek? Minsk üçlüsü ne anlama geliyor? Minsk üçlüsü hangi ülkeleri kapsıyor?

Minsk üçlüsü ne demek? Minsk üçlüsü ne anlama geliyor? Minsk üçlüsü hangi ülkeler

MİNSK ÜÇLÜSÜ NE DEMEK?

AGİT Minsk Grubu, ve Ermenistan devletlerinin Karabağ sorunu için barışçıl bir çözüm bulmalarını teşvik etme amacıyla, 1992 yılında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından kurulmuştur.

AGİT Minsk Süreci, 24 Mart 1992 tarihinde Helsinki’de toplanan AGİT Konseyi, konsey başkanından Karabağ sorununun bir an önce görüşmeler yoluyla sonuçlandırılabilmesi için çözüm yolunu açması talebiyle başladı. Bu amaçla Minsk şehrinde bir konferans toplantısı yapılması talep edildiyse de bu 2009 yılı sonu itibarıyla henüz gerçekleşmemiştir.

6 Aralık 1994 tarihinde Budapeşte’de yapılan toplantıda, Minsk Süreci için eş başkanlık kurumlarınin oluşturulmasına ve bu eş başkanların ABD, ve Rusya olmasına karar verildi. Bu eş başkanlar sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan başta olmak üzere, tüm ilgili ülkelerle ve kurumlarla görüşmeler yapmak ve bu görüşmelerin sonuçlarını Minsk Grubu’na bildirmekler yükümlüdürler.

Minsk üçlüsü ne demek? Minsk üçlüsü ne anlama geliyor? Minsk üçlüsü hangi ülkeler

MİNSK ÜÇLÜSÜ HANGİ ÜLKELER VAR?

ABD, Fransa ve Rusya’dan eş başkanlara ek olarak, AGİT Minsk Grubu’nda , , İtalya, Portekiz, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Türkiye ve sorunun tarafları olan Azerbaycan ve Ermenistan yer almaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı