Gündem

Meslek liseleri izole numune alma ünitesi yaptı

Koronavirüse ilişkin hastanelerde yapılan tedaviler önemli. Ama aynı zamanda en çok bu virüse maruz kalan sağlık çalışanlarının korunması da önemli. Bunun için tulum, maske gibi malzemeleri üreten meslek liseleri bu kez bir ürün daha geliştirdi.

Sağlık çalışanlarının virüse maruz kalmadan numune almalarını sağlayacak izole test alma ünitesi üretti. Bazı hastanelerde bu ünitelerden bulunuyor. Konya’daki Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından üretilen ünite ise sağlık personelinin önerileri ile geliştirildi. Kabin içerisine hasta ile iletişimi sağlayan ses sistemi, fan ile havalandırma sistemi ve aydınlatma sistemi monte edildi. Tekerlekli olma özelliğiyle seyyar olarak da kullanılabilecek şekilde tasarlanan kabinin önüne numuneleri koymak için bir bölüm bulunuyor.

Ankara’da sağlık çalışanlarına virüs bulaşmasını önleyecek şekilde tasarlanan test alım kabinlerinden bir firma da vefa projesi olarak geliştirdi. Yerli imkanlarla yapılan numune alma kabinlerinden 9’u Ankara’daki hastanelere kuruldu. Koronavirüs test kabini pozitif ve negatif basınç alanlarıyla sağlık personeli ile test yaptıran kişi arasındaki teması tamamen ortadan kaldırıyor.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı