Spor

Mehmet Topal tarihe geçiyor! Avrupa’da başaran yok!

Medipol ‘in ‘de ilk şampiyonluğuna çok yaklaşmış olmasıyla birlikte, takımın tecrübeli oyuncusu içinde tarihe geçme şansı doğdu. Daha önce ve ‘de şampiyonluk yaşayan Topal, Başakşehir ile de şampiyon olması durumunda 3 farklı takımla lig şampiyonluğu yaşayan ilk futbolcu olacak.

YAKLAŞIK 40 FUTBOLCU ŞAMPİYONLUK SAYISINDA 2’DE KALDI

Mehmet Topal gibi çok sayıda futbolcu 2 farklı takımda şampiyonluk sevinci yakalarken 3´üncü apoleti takan oyuncu şimdiye kadar olmadı. 

Şimdiye kadar Sergen Yalçın, Tümer Metin, , Burak Yılmaz, Gökhan Gönül, Caner Erkin, Emre Aşık, Ahmet Yıldırım ve Servet Çetin’in de aralarında olduğu yaklaşık 40 futbolcu Süper Lig’de 2 farklı takım ile şampiyonluk sevinci yaşarken aynı ligde 3 farklı takımda şampiyonluk yaşayan olmadı.

Mehmet Topal tarihe geçiyor! Avrupa'da başaran yok!

AVRUPA’DA BAŞARAN YOK

Bugüne kadar kariyerinde 646 maça çıkan Mehmet Topal’ın yaptığı sadece Türk futbolu için ilk olmakla kalmayacak. Bu başarı Avrupa’nın önde gelen liglerinde de pek az örneği var. Opta verilerine en prestijli 5 ligin ilk ikisi kabul edilen Premier Lig ve La Liga’da lig şampiyonluğunu 3 farklı takımla kazanan bir oyuncu yok. Yine Bundesliga’da 2 takımla lig şampiyonluğu kazanan 34 oyuncu bulunurken, bunu üç kez yapan oyuncu mevcut değil. İtalya Serie A’da ise 3 farklı takımda şampiyonluk yaşayan 6 futbolcu bulunurken, Fransa’da ise 3 oyuncu bulunuyor. Bu başarılar ise yıllar öncesine dayanıyor ve 21. yüzyılda bu başarıya ulaşan Avrupa futbolunda da yok.

MEHMET TOPAL’IN BAŞAKŞEHİR KARİYERİ

2019-2020 sezonunun başında Fenerbahçe’den Başakşehir’e transfer olan Topal, İstanbul ekibinde Avrupa kupalarında ve Süper Lig’de olmak üzere 29 maça çıktı. 29 maçta golü bulunmayan Mehmet Topal’ın 1 asisti bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı