Ekonomi

Meclis’te 12 gün sürecek bütçe maratonu başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bütçe maratonunun Genel Kurul görüşmeleri için mesaiye başlıyor.  5 Aralık Pazartesi günü başlayacak görüşmeler cumartesi ve pazar dahil kesintisiz 12 gün boyunca devam edecek. 

Bütçenin tümü üzerindeki görüşmeler, pazartesi yapılacak

Kamu idarelerinin bütçe ve kesin hesapları üzerindeki müzakereler 8 turda ele alınacak. Açılış gününde siyasi parti temsilcileri bütçeye dair partilerinin görüşlerini açıklayacak. bütçesini Cumhurbaşkanı Yardımcı sunacak. adına Genel Başkan Vekili ve Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli kürsüde olacak.

adına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, adına ise Grup Başkan Vekilleri Erkan Akçay ve Levent Bülbül konuşacak. adına da grup başkan vekillerinin kürsüde olması bekleniyor.

İlk olarak bütçe teklifinin geneli ardından bakanlık bütçeleri görüşülecek. Görüşmeler sırasında ilgili bakanlar Genel Kurul’da hazır bulunacak. Görüşmeler Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bütçesi ile başlayacak. Cumhurbaşkanlığı bütçesi ile kurumların bütçe görüşmeleri tamamlanacak. Son üç gün ise maddeler üzerindeki görüşmeler yapılacak ve 2023 bütçesi oylanacak. 

Gruplar ve hükümetin turlardaki konuşma süreleri, günlerine göre 60, 65, 70 ve 80 dakika olarak belirlendi.

Meclis’e ziyaretçi alınmayacak

Genel Kurul’daki bütçe görüşmeleri sürecinde siyasi partilerin grup toplantıları yapılmayacak. Bütçe görüşmelerinin yapılacağı 5-16 Aralık’ta Meclis’e ziyaretçi de alınmayacak. 

2023 bütçesinin Genel Kurul’daki görüşme takvimi şöyle:

6 Aralık Salı: Türkiye Büyük Millet Meclisi, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Kamu Denetçiliği Kurumu, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Hakimler ve Savcılar Kurulu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu.

7 Aralık Çarşamba: ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve Bakanlığı, Düzenleme Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu, Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Maden ve İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Kurumu, Rekabet Kurumu, Helal Akreditasyon Kurumu, Genel Müdürlüğü, Genel Müdürlüğü, İklim Değişikliği Başkanlığı.

8 Aralık Perşembe: Kültür ve Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Devlet ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Alan Başkanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu

9 Aralık Cuma: Milli Savunma Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Tarım ve Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve Kurumu, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sivil Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Su Enstitüsü.

10 Aralık Cumartesi: Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türkiye ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Güvenlik Komutanlığı, İdaresi Başkanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı.

11 Aralık Pazar: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Standardları Enstitüsü, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Uzay Ajansı, Yükseköğretim Kurulu, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu, 127 üniversitenin bütçesi.

12 Aralık Pazartesi: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kamu İhale Kurumu, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Standartları Kurumu, Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, İdaresi Başkanlığı, Başkanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu.

13 Aralık Salı: Cumhurbaşkanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Arşivleri Başkanlığı, İdaresi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Başkanlığı.

Aynı gün 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin ilk 4 maddesi, 14 Aralık Çarşamba 9 maddesi, 15 Aralık Perşembe ise 3 maddesi görüşülecek.

Meclisin bütçe maratonu, 16 Aralık Cuma günü, bütçenin tümü üzerinde yapılacak konuşmalarla ve oylamayla tamamlanacak.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu