Gündem

Martı Scooter kimin ? Martı uygulaması kime ait ? Nasıl kullanılır?

İstanbul’un elektrikli scooter paylaşım platformu olan Martı, ünlü isimler dahil pek çok kişinin gözdesi oldu. Hayatı kolaylaştıran uygulamada ,kiralanan scooter ile 30 dakikalık bir yürüme mesafesi 10 dakikada kat edilebiliyor. 

5dc92f9018c7732ef80fe8f3.jpg MARTI SCOOTER UYGULAMASI KİME AİT? 

Martı Scooter uygulamasının kurucusu  Oğuz Alper Öktem. Geçmişte iki başarılı girişim deneyimi olan Öktem, yurtdışında bir iş seyahati sırasında bu tarz elektrikli scooter’ları gördüğünü ve ilgisini çektiğini söylüyor. Oğuz Alper Öktem hikayesini şöyle anlatıyor; “Bir tane ’ye getirdim. Benim evim İstanbul’da Bostancı’da, en yakın arkadaşım Erenköy’de oturuyor. Onun evine gitmek benim için oldukça zordu. Trafik ve park sorunu var. Bu elektrikli scooter’ı kullanıp oraya 7-8 dakikada ulaştım. O an bunun ulaşımı inanılmaz derecede kolaylaştıracağını düşündüm. Fikir böyle doğdu. Önce Anadolu yakasında başladık, şimdi Avrupa yakasındayız. Ekibimiz büyüdükçe ilerliyoruz. Diğer büyük şehirlerimiz başta olmak üzere Türkiye için çalışıyoruz”  

Martı’da yerli teknolojiler kullanıldığını belirten Öktem, şu an 200 kişilik bir ekiple çalıştıklarını ifade etti. Çalınma riskine karşı scooterların kilitlenme özelliği olduğunu vurgulayan Öktem, “çevreye rahatsızlık vermemek için önlemler alıyoruz” dedi. 

5dc92fc518c7732ef80fe8f7.jpg UYGULAMA NASIL KULLANILIR? 

Martı’yı İstanbul’da kullanmak için önce mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Kayıt olduktan sonra karşınıza bir harita çıkıyor. Size en yakın Martı’yı gösteriyor. İstediğiniz Martı’nın yanına gidiyorsunuz, scooter’daki QR kodunu uygulamada tarıyorsunuz ve scooter’ın kilidi açılıyor. Saatte en fazla 18 km hız yapabiliyorsunuz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı