Gündem

Macron: “Türkiye’ye saygı duyuyoruz ve diyaloğa hazırız”

Birleşmiş Milletler (BM) 75’inci Genel Kurulu’na salgını nedeniyle video mesajla katılan Cumhurbaşkanı , Doğu Akdeniz’de çatışma alanını engellemek ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi için etkili diyaloğun oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Macron, Korsika’da gerçekleştirilen (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nde bu çağrının yapıldığını anımsatarak, şu açıklamayı yaptı:

“‘ye saygı duyuyoruz ve onunla diyaloğa hazırız. Türkiye’den Avrupa’nın egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesini, ve Suriye’deki eylemlerini açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Hakaretler etkili değil. Tüm bu sözler ve eylemlerin, devletlerin arasındaki sorumluluğa dayalı ilişkilerde yeri yok. Biz, Avrupalılar, diyaloğa hazırız.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, müttefikler ile uluslararası hukuka saygı göstererek ve iş birliği içerisinde hareket edilmesi gerektiğini savunarak, bu prensiplerin müzakereye açık olmadığını iddia etti. BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosuna saygı gösterilmesi gerektiğini ifade eden Emmanuel Macron, ülkesinin BM’nin himayesinde Çin’de Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne uluslararası gözlemcilerin gitmesini istediklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı