Gündem

Lavrov’dan Libya açıklaması: Türkiye ile Rusya ateşkes için çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ve Rusya’nın ‘da ateşkes için çalıştığını söyledi.

Buna göre Lavrov, Rusya’nın desteklediği Hafter milislerinin ateşkes anlaşması imzalamaya hazır olduğunu söyledi.

Rus bakan, Türkiye’nin de Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) bu konuda ikna etmesini umduğunu belirtti.

LİBYA’DA SON DURUM

Libya yönetimini ortadan kaldırmak üzere başkente girmesine ramak kalan Hafter’in ilerleyişi, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus merkezli yönetimin talebi üzerine sağlamaya başladığı savunma işbirliği sayesinde önlenmişti. 

Libya ordusu, 12 Ocak’ta Türkiye ve Rusya’nın girişimiyle Berlin konferansında sağlanan ateşkese uymayan Hafter güçlerine karşı, 25 Mart’ta Barış Fırtınası Harekatı’nı başlatmıştı.

Lavrov'dan Libya açıklaması: Türkiye ile Rusya ateşkes için çalışıyor

HAFTER MİLİSLERİ GERİ ÇEKİLMİŞTİ

Hafter güçlerini hızla gerileten Libya ordusunun hamlesi sürüyor. 

Başkentin güneyi, Misrata açıkları ve Trablus’un batısı yönünde eş zamanlı ilerlemeler kaydeden Libya ordusunun başarısında SİHA’ların sağladığı hava desteği oldukça etkili oldu. 

Bu süreçte Türkiye ve SİHA’ların kullanımı, uluslararası alanda yoğun ilgi topladı. 

Harekatın son dönemdeki en önemli kazanımları, mart sonundan nisan ayı ortasına kadar Trablus’un batısından sınırına uzanan 3 bin kilometrekarenin Hafter güçlerinden temizlenmesi oldu. 

Libya ordusu, 18 Mayıs’ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Hava Üssü’nü Hafter’den geri alırken, SİHA’lar ‘nin gayrı meşru güçlere verdiği çok sayıda hava savunma sistemini imha etti.

Lavrov'dan Libya açıklaması: Türkiye ile Rusya ateşkes için çalışıyor

UMH ORDUSU İLERLEYİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Mayıs ayında Trablus’taki sivillerin korunması amacıyla başkentin güneyindeki Hafter güçlerinin püskürtülmesine başlandı. Çok sayıda stratejik askeri kamp ele geçirildi. Bu sırada Rus paralı askerleri olarak bilinen Wagner unsurları bölgeden ayrıldı. 

Libya ordusu son olarak Trablus Havalimanı’nı geri aldı. 

Türkiye’nin son dönemdeki desteği, Libya ordusunun bugün itibarıyla başkent Trablus’un tüm il sınırlarını kontrolüne almasıyla yeni bir aşamaya geçti. 

Lavrov'dan Libya açıklaması: Türkiye ile Rusya ateşkes için çalışıyor

Serrac’ın Ankara ziyaretinde, Libya’daki gelişmelerde belirleyici olan Türkiye’nin “tüm Libya’yı kucaklayan siyasi bir çözüme ulaşma” hedefi çerçevesinde atılan adımlar yeniden değerlendirilecek.

Birleşmiş Milletler’in hafta başında Libyalı tarafların ateşkes görüşmelerini sürdürmeyi kabul ettiğini duyurmasının ardından, diplomasi alanındaki olası gelişmeler de iki liderin gündeminde yer alıyor. 

Taraflar, siyasi çözüm çabalarında belirlenecek yol haritasına ilişkin fikir alışverişinde bulunacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , “Trablus’tan Tunus’a kadar sahil bandının ele geçirilmesi, uluslararası havaalanlarının ele geçirilmesi, havadan ve karadan ilerleme kaydedilmesi esasen gösteriyor ki Hafter bu savaşı kazanamaz.” ifadelerini kullanarak gayrı meşru güçlerin lideri Hafter’i bir kez daha uyarmıştı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı