Gündem

Kurukahveci Mehmet Efendi kimdir? Sahibi? 15 Temmuz ilanı?

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin Demokrasi ve Birlik Günü’nde bir gazeteye verdiği ilanda Atatürk’ün ifadelerine yer verdi. Sosyal medyada vatandaşlar bu ilanı ve Kurukahveci Mehmet Efendi’nin kime ait olduğunu merak etmeye başladı. İşte o detaylar…

Kurukahveci Mehmet Efendi kimdir? Sahibi? 15 Temmuz ilanı?

KURUKAHVECİ MEHMET EFENDİ KİMDİR?

1857 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mehmet Efendi, Fatih Timurhan Mektebi ve Süleymaniye Medresesinde eğitim aldı. Daha sonra babası Konyalı Hacı Hasan Efendi’nin kahveci dükkanında çalışmaya başladı.Eminönü Tahtakale’de Tahmis sokakta faaliyet gösteren dükkan, dönemin en güzel kahve satan dükkanı olarak nam salmıştı. Kanuni döneminde saraya giren kahve, 300 yıldan uzun bir süre Osmanlı’nın da en gözde içeceklerinden biri olmuştur. 

1875 yılında babası Hasan Efendi’yi kaybedince, henüz 18 yaşındayken Mehmet Efendi dükkanın başına geçiyor. Bu yıllarda çok fazla kahve dükkanı vardı. Mehmet Efendi bir yenilik yapmak istedi ve çekirdek kahve yerine; dövülmüş ve çekilmiş kahve satışına yer verdi. Kısa sürede bu yenilik tüm İstanbul’a yayıldı ve büyük beğeni topladı. 

1931 yılında hayatını kaybeden Mehmet Efendi, işlerini oğullarına devretmiştir.

Aile, 1934 yılında “Kurukahveci” soyadını aldı. 

Günümüzde de kahve satışlarının yüksek olduğu Kurukahveci Mehmet Efendi dükkanlarının önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Kurukahveci Mehmet Efendi kimdir? Sahibi? 15 Temmuz ilanı?

KURUKAHVECİ MEHMET EFENDİNİN 15 TEMMUZ İLANI

Kurukahveci Mehmet Efendi’nin 15 Temmuz’un yıl dönümünde yayınladığı ilan sosyal medyada büyük beğeni topladı.Bir gazete verdikleri ilanda, Ulu Önder ‘ün fotoğrafına ve ifadelerine yer verildi.

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yayınlanan ilanda, Atatürk’ün “Bir ulus birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez” ifadelerine yer verdi. 

Kurukahveci Mehmet Efendi kimdir? Sahibi? 15 Temmuz ilanı?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı