Gündem

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?

heyecanı tüm yurdu sardı. Müslüman alemi için büyük önem arz eden Kurban Bayramında sabah namazlar kılınır, ailece oturulan sofralarda kahvaltılar yapılır…  Bu Peki Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Bu sorunun cevabı ve tüm detayları haberimizde yer alıyor.

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?

KURBAN BAYRAMI NAMAZI NASIL KILINIR?

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle beraber bayram namazının nasıl kılındığına dair vatandaşların merak ettiği pek çok soru var. Kurban Bayramı namazının kılınışı ile namazının kılınışı aynıdır. Bayram namazı kılınırken aşağıdaki adımlar takip edilmelidir;

-Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve “Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

-İmam “Allahu Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

-Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır.

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?

TEKBİRLERİN ALINIŞI 

Birinci Tekbir; imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahu Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

İkİnci Tekbir: ikinci defa “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

Burdan sonra imam, gizlice “Euzü Besmele”, açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?

BAYRAM NAMAZININ KILINIŞI İKİNCİ REK’AT

İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek’atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena dualarını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı