Eğitim

KPSS branş sıralaması güncellendi mi? 2020 KPSS güncellenen branş sıralaması nasıl bakılır?

2020 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans, ön lisans ve ortaöğretim branş bazında sıralamaların güncellenmesi bekleniyordu. ÖSYM Başkanlığından konuyla ilgili duyuru az önce geldi. KPSS branş sıralaması güncellendi mi? KPSS branş sıralaması nasıl bakılır?

KPSS BRANŞ SIRALAMASI GÜNCELLENDİ Mİ?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün 21 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, ”Değerli adaylarımız, 2020-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim branş bazında sıralamalarınız güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır. ” dedi.

2020 KPSS GÜNCELLENEN BRANŞ SIRALAMASINA NASIL BAKILIR?

Güncellenene branş sıralamaları ÖSYM’nin internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenilebilecek. 

ÖSYM’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;

Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS ve e-Okul sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibariyle  aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibari ile sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise, başvuru da belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek, adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Adayların branş bazında sıralamaları incelerken göz önünde bulundurması gerekenleri içeren teknik açıklama metnine aşağıdaki linkten erişilebilir.

KPSS branş sıralaması güncellendi mi? 2020 KPSS güncellenen branş sıralaması nasıl bakılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı