Gündem

Kötü haber geldi: Bir sonraki adım tümüyle sokağa çıkma yasağı!

‘na bağlı Bilim Kurulu üyelerinden Doç. Dr. Sema Turan, kötü haberi verdi. İstenilen sonuçlar elde edilmediği takdirde bir sonraki aşamanın tümüyle sokağa çıkma yasağı olacağını ifade eden Dr. Turan, bu etkilerin 7 – 10 gün arasında açığa çıkacağını ifade etti. Kabine Toplantısı ile birlikte alınan kısıtlama kararlarını değerlendirerek bu karardan beklentiyi açıklayan Dr. Turan, “Bir alanda hasta sayısı 10 ise ve bu ertesi gün 20’ye çıkıyorsa burada bir önlem alındığında hasta sayısının 15 olması artış hızında azalma demektir. Beklenti aslında tam da bu” dedi.

Kötü haber geldi: Bir sonraki adım tümüyle sokağa çıkma yasağı!

“BEKLENTİ TAM DA BU: ARTIŞ HIZINDA AZALMA GÖRMEK”

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan tarafından yapılan açıklamada, açıklanan tedbirlerin öncelikle vaka artış hızını düşürmek için yapıldığı belirtildi. Doç. Dr. Turan, “Bunu aslında en basit dille anlatacak olursak; eğer bir alanda hasta sayısı 10’sa ve bu ertesi gün 20’ye çıkıyorsa burada bir önlem alındığında hasta sayısının 15 olması artış hızında azalma demektir. Bu da doğru şeylerin yapıldığını gösterir. Beklenti aslında tam da bu; artış hızında bir azalma görmek ve bunu gün gün tespit etmek. Zaten aldığımız önlemlerin etkisini bir hafta 10 gün sonra görebileceğiz. Biz sağlık çalışanları olarak sağlık hizmetimizi devam ettirirken de artış hızının azalıp azalmadığını çok yakinen hissediyoruz.” diye konuştu.

Kötü haber geldi: Bir sonraki adım tümüyle sokağa çıkma yasağı!

“HALKTAN BEKLENTİ, KURALLARA HARFİYEN UYULMASI”

Doç. Dr. Turan, kurallara uyulmazsa hastalığın artış hızının devam edeceğine dikkat çekerek, “Bu olayın halkımızı daha çok sıkıntıya sokacağını biliyoruz. Bu yüzden eğer bu önlemlere uyulursa şayet hastalığın artış hızında bir azalma sağlayabileceğimize inanıyoruz. Halkımızdan beklentimiz bu kurallara birebir harfiyen uymaları. Eğer bu kurallara uyulursa sonuçları yakın zamanda göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kötü haber geldi: Bir sonraki adım tümüyle sokağa çıkma yasağı!

“HİÇBİR SALGIN HASTANEDE YENİLMEZ”

Doç. Dr. Turan, sokak kısıtlamasının kapsamının genişleme ihtimaline ilişkin de, “Alınan tedbirlere vatandaşlar tarafından tamamıyla uyulmaması durumunda bir sonraki adımın tümüyle sokağa çıkma yasağı olabileceğini biliyoruz. Bu her zaman gündemde olan bir konu olacak. Çünkü bu önlemlerle beraber eğer artış hızını azaltabilirsek inşallah ihtiyacımız kalmayacak. Ama eğer ki bu önlemlere yeterince ve gerekli bir şekilde uyulmazsa mutlaka gelebilir.

Biz tamamıyla halkımızın bu hastalığa yakalanmaması adına çalışıyoruz. Hiçbir salgın hakikaten hastanede yenilmez. Bu, halk arasında, toplumda bu önlemlerin alınmasıyla birlikte sayıların azaltılmasıyla, bulaşın azaltılmasıyla olur. Bu kurallara uydukları andan itibaren bu artışın azaldığını kendileri de yakinen hissedecekler ve görecekler. Çünkü halk arasında çok yaygın olan bir söylem var; ‘çember daraldı’ diye. Bu önlemler sonucunda bunun azaldığını kendileri de hissedecekler” dedi.

Kötü haber geldi: Bir sonraki adım tümüyle sokağa çıkma yasağı!

“UZAKTAN EĞİTİMİN UZATILMASI MÜMKÜN”

Doç. Dr. Turan, eğitim ve öğretim yılının 2’nci döneminin de uzaktan eğitim şeklinde olma ihtimaline ilişkin de, “Bu ihtimal her zaman var. Çünkü biz açıldıktan sonraki süreçte de hakikaten en kontrollü şekilde açılması için önerilerimizi vermiştik. O nokta da gitti. Ama sonuçta bu ortamlar, sınıflar kapalı mekanlar. Bu risk her zaman var. O yüzden 31 Aralık’a kadar olan süreçte olacak vaka sayılarındaki değişime göre yeniden kararlar alınabilir, bu uzatılabilir. Bunda herhangi bir anormallik olmaz. Böyle bir durum her zaman var” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı