Gündem

Koronavirüs sonrası yeni kurallı hayat: Minibüslerde para uzatma dönemi bitti

Yeni kontrollü hayat ile günlük yaşantımız tamamiyle değişecek. gölgesinde uzun bir süre yaşamamız gerekecek. Bu nedenle her adımımıza belirli kurallar getiriliyor. İşte detaylar…

, COVID-19 pandemisinin hafifleme sürecinde hastanelerden kafelere, spor salonlarından plajlara kadar normale dönüş planını açıkladı. Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberlerde de pek çok alanda alınması gereken tedbirler belirtildi. Vatandaşın yeni kontrollü hayatı:

Hastanelerin fiziksel kapasiteleri tekrar gözden geçirilecek. Sağlık çalışanları iş kıyafetlerini iş yerinde bırakacak. Tıbbi tanıtım elemanları ve ziyaretçi kısıtlamaları sürecek. Kronik rahatsızlığı olanların hastaneye gelişleri en aza indirilecek. Hastaların hastane içinde gereksiz dolaşmasını önleyecek yönlendirmeler yapılacak. Polikliniklerde mümkünse randevulu hastalara bakılarak hasta trafiği kontrol altında tutulacak. Randevu süreleri iki hasta arasında temizlik ve havalandırmaya yeterli zaman ayıracak şekilde belirlenecek.
Hasta ve refakatçiler, diğer hasta odalarına girmemesi ve sık sık hastane dışına çıkmamaları konusunda uyarılacak.

Koronavirüs sonrası yeni kurallı hayat: Minibüslerde para uzatma dönemi bitti

SPOR SALONLARINDA TEMASSIZ HAREKET EDİLECEK

Spor salonlarında koşu bandı, bisiklet gibi ekipmanlar arasında en az 2 metre olacak. Boks, güreş gibi spor antrenmanları temassız yapılacak. Müşteriler randevu ile kabul edilecek. Cankurtaranlar mutlaka FFP2 veya N95 maske, eldiven ve yüz koruyucu bulunduracak.
Havuzlarda toplu egzersiz, dalış dersleri yapılmayacak. Şezlonglar arası en az 1,5 metre olacak, üzerinde minder kullanılmayacak. Herkes kendi havlusunu getirecek. Tek kişinin kullandığı su etkinlikleri (jetski, sörf ) yapılabilecek. Kano, yelken, katamaran, sürat teknesi, banana, deniz bisikleti, ringo ve paraşüt gibi araç ve ekipmanlarla yapılan faaliyetlerde aynı aileden olan veya bir grup olarak gelen misafirler arasında sosyal mesafe kuralları uygulanmayacak.

MİNİBÜSLERDE PARA UZATILMAYACAK

Minibüs, dolmuş ve halk otobüslerinde ücret ödemesi sırasında el temasını azaltmak için bir kutu içinde para alışverişi sağlanacak. Araçlara koltuk sayısı kadar müşteri alınabilecek, ayakta yolcu alınmayacak.
Restoran, kafe ve pastane gibi işletmelerdeki masalarda sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanacak. Masa yanlarına sandalye konulmayacak.
Kütüphaneler kullanıcılarına randevu ile veya online hizmet vermeyi önceliğine alacak. Müşteriler kitap raflarını karıştırmayacak.
Pazar yerlerindeki kişi sayısı her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde sınırlandırılacak. Müşteri tarafından ürün seçimine izin verilmeyecek.

SEYAHAT EDENLER SIK MOLAYA ÇIKACAK

Şehirler arası otobüs ve trenler daha sık mola vererek 15 dakika havalandırma sağlanacak. Makinist ve şoförler maske takacak. Trenlerde yemek vagonu kapalı olacak. Uzun seyahatlerde kumanya verilebilecek. Yolcular kendilerine ait kulaklıkları getirecek.

TOPLU TAŞIMALARDA YÜZDE 50 SIRINI KALKTI

genelgesiyle, şehir içi toplu taşıma araçları ve servislere getirilen yüzde 50 oranında yolcu sınırlaması kaldırıldı. Minibüs ile halk ve belediye otobüslerinde ayakta yolcu alınmayacak. Bu araçlarda karşılıklı dörtlü koltukların ikisi kullanılmayacak, yolcular yüz yüze gelmeyecek şekilde çapraz oturacak. Metro, metrobüs ve tramvay gibi farklı özelliği olan toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu alınıp alınmayacağına ise il hıfzıssıhha kurulları karar verecek.

Koronavirüs sonrası yeni kurallı hayat: Minibüslerde para uzatma dönemi bitti

KAFELERDE OKEY, İSKAMBİLİ, TAVLA YASAK

Kahve ve kıraathanelerde bulaşma riski yüksek olduğundan okey, briç, iskambil, tavla gibi oyunlar oynanmayacak. Müşteriler içeceklerini çay ocağından kendileri alamayacak.

TAKSİ KULLANANLAR TEMASSIZ ÖDEME YAPACAK

Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek, araç içinde mutlaka tıbbi maske kullanacak. Temassız ödeme yöntemleri teşvik edilecek.

KURAFÖRLERDE ENSE FIRÇASI KALDIRILDI

Kuaför, berber ve güzellik salonlarında manikür, pedikür, epilasyon gibi işlemlerde kullanılan aletler kişiye özel olacak. Fön makinesi mümkün olduğunca kullanılmayacak. Ense fırçasının kullanımı, cilt bakımı, kalıcı makyaj geçici süreliğine durdurulacak.

ALIŞ VERİŞ MERKEZLERİNDE 3 SAAT KISITLAMASI

AVM’lerde olabildiğince fazla sayıda giriş kapıları açılacak. Kişi sayısı 10 metreye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak. Anonslarda AVM ziyaretlerinin 3 saatten uzun olmaması uyarısında bulunulacak. Asansör kullanımı sınırlandırılacak. Kişilerin asansör içinde duracakları yerler işaretlerle belirlenecek. Deneme kabinlerinde 10 dakikadan fazla zaman geçirilmesine müsaade edilmeyecek. İkiden fazla kabin varsa, birer atlayarak ve dönüşümlü kullanılacak. Kozmetik ürünler ve parfümler denetilmeyecek. AVM içinde güvenlik görevlileri camlı kabinlerde bulunacak.

Koronavirüs sonrası yeni kurallı hayat: Minibüslerde para uzatma dönemi bitti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu