Gündem

Kawasaki Hastalığı belirtileri nelerdir? İşte, Kawasaki Hastalığı’nın detayları

Kawasaki Hastalığı belirtileri nelerdir? Kawasaki hastalığı sayısında bazı ülkelerde son dönemde artış yaşanmasının ardından koronavirüs ile arasında bağlantı olabileceği iddiaları ortaya atıldı. Kökeni 1967’lere kadar dayanan hastalık daha çok çocuklarda görülüyor ve erken teşhis edilmediği takdirde ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Peki, Kawasaki hastalığı belirtileri neler?

KAWASAKİ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Geçtiğimi yıllarda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Özgür Kasapçopur geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada her yıl yaklaşık 40 Kawasaki hastasını tedavi ettiklerini söylemişti.

Kasapçopur’un o dönemde yaptığı açıklamalar ise şöyle: Kawasaki hastalığı çocukluk çağında görmüş olduğumuz bir damar iltihabıdır. Orta boylu damarları tutan bir hastalık ama buradaki en önemli bulgu kontrol altına alınamayan çok yüksek ateş. Bunun yanı sıra çok ciddi döküntüler ortaya çıkıyor. Özellikle gövdeye yerleşen döküntüler gözlüyoruz. Çok belirgin olan döküntüler oluyor. Gözlerde çok ciddi bir kızarıklıkla karşımıza gelebiliyor. Dudaklarında çatlaklar meydana geliyor hatta bir anne ‘Sanki birisi çocuğun dudağını bıçakla doğramış’ gibi bir benzetmede bulunmuştu. Boyunda yaygın lenf bezi büyümeleri oluyor ve bu lenf bezi büyümeleri dışında el ve ayaklarda çok ciddi şişlikler gözlüyoruz.”

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı