Gündem

Kaşıkçı cinayetinde mektup detayı

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018’de gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda hunharca katledildi. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin iddianame hazırlanmış ve o iddianame de mahkeme tarafından kabul edilmişti. İddianamede önemli bir mektup detayı olduğu ortaya çıktı.

Mısır El-Gad Partisi Başkanı ve 2005 yılının eski cumhurbaşkanı adayı Ayman Nour, “tanık” sıfatıyla ifade verdi. Nour ifadesinde Cemal Kaşıkçı’yı 30 yıldır çok yakın dostu olduğunu ve öldürülmeden önce tehdit edildiğini söyledi. Kral Abdullah ve önceki Veliaht Prens Muhammed bin Naif’in gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı çok sevdiğini anlatan Nour, Muhammed bin Selman’ın veliaht prens olmasından sonra bu durumun değiştiğini anlattı.

Nour, Selman’ın veliaht prens olmasını istemeyen emirlerin bir mektup yazdığını söyleyerek ifadesinde şu ifadeleri kullandı:

“Cemal Kaşıkçı, Kral Abdullah ve önceki veliaht prens Muhammed bin Naif tarafından çok seviliyordu. Muhammed bin Selman’ın veliaht prens olmasından rahatsız olan birçok emir, Muhammed bin Selman’ın veliaht prenslikten alınmasını istedi hatta buna ilişkin bir mektup yazdılar. Cemal Kaşıkçı bana bu mektubu gördüğünü ve imza atan emirlerin isimlerini bildiğini söyledi. Hatırladığım kadarıyla, 2 Kasım 2017 tarihinde El Velid bin Talal’ın tutuklandığını söyledi. Mektupta imzası olan emirlerin ismini söyleyerek ‘Bunlar da tutuklanacak’ diye bahsetti ve gerçekten de kısa bir süre sonra bu şahısların tutuklandığı haberleri geldi. Muhammed bin Selman, bu emirlerin kendisine karşı bir darbe içerisinde olduklarını düşünüyordu ve görevden uzaklaştırılması talebinde bulunanlarla mektup içeriğinden haberdar olan şahısların hepsi tutuklandı, sadece Cemal Kaşıkçı Suudi Arabistan’da bulunmadığı için tutuklanmadı.”

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı