Gündem

Kabinenin gündemi koronavirüs

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığında Pazartesi günü gerçekleşecek kabine toplantısında koronavirüs salgın ve önlemler süreci ilk gündem maddesi olacak. Toplantının yöntemi yine video konferans olacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, genel duruma ilişkin bir sunum gerçekleştirecek, NBilim Kurulu’ndan gelen tavsiyeler gözden geçirilecek.

Gelecek 1 Mayıs işçi Bayramı’nın cuma gününe denk gelmesiyle hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının 3 gün olup olmayacağı merak ediliyor. İşte bu sorunun yanıtının kabine toplantısında alınması bekleniyor. Bir aydır evlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutulan 65 yaş üstü olanlara ilişkin bir esneklik sağlanıp sağlanmayacağı da bir başka merak edilen konu. Kabine toplantısında 65 yaş üstü kısıtlamada esneklik olup olmayacağı ele alınacak. Bu konuda Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri toplantıda masada olacak.

Okullara verilen koronavirüs arası için son günün 30 Nisan olacağı duyurulmuştu. Verilen ara uzatılacak mı? Bu konu kabine toplantısında değerlendirilecek. İki bakan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gelecek hafta bilim kurulu ile yapacağı temas önemli ama. Bu konuda iki bakanın kabineyi bilgilendirmesi seçeneklere dair ayrıntıların gözden geçirilmesi bekleniyor. Ve normalleşme süreci çalışmaları. Cumhurbaşkanlığı koronavirüs sonrası sürece geçiş için tüm bakanlıklardan çalışma yapmasını istemişti.. Bu çerçevede bakanlıklar hangi adımları atacak. Bu da toplantının gündem maddelerinden biri olacak. Normalleşme sürecine ilişkin ayrıntılar gözden geçirilecek.

Ekonomi de kabine toplantısının başlıkları arasında yer alacak. Merkez bankası 2020’nin ikinci enflasyon raporunu 30 Nisan’da açıklayacak. Buna ilişkin değerlendirmeler yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomide atılan ve atılacak adımlara ilişkin bir sunum gerçekleştirecek.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan kameraların karşısına geçerek alınan kararları paylaşması bekleniyor.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı