Magazin

James Bond karakterine hayat veren Sean Connery yaşamını yitirdi

Oyunculuk kariyerini onlarca yıla yayan ve birçok ödülü arasında bir Oscar, iki Bafta ödülü ve üç Küre olan efsane oyuncu Sir Sean Connery 90 yaşında yaşamını yitirdi.

İskoç aktör, en çok James Bond’u canlandırmasıyla biliniyordu, rolü beyaz perdeye ilk getiren ve casus gerilim filmlerinin yedisinde göründü. 

James Bond filmlerinin yapımcısı EON prodüksiyon şirketi, 90 yaşındaki dünyaca ünlü İskoç aktör Connery’in yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Connery, beyaz perdede Bond karakterini ilk kez canlandıran ve Bond serisi filmlerinin en çok bilinen oyuncusu olarak tanınıyordu. 

Usta oyuncu Connery, “The Untouchables” filmindeki İrlandalı polis rolüyle 1988’de Oscar kazanmıştı.

Connery, Bond film serilerinin “Ajan 007 James Bond” karakteri ile hafızalara kazınırken “Indiana Jones and the Last Crusade”, “Highlander” ve “The Hunt for Red October” gibi filmlerde de önemli roller üstlenmişti.

2000 yılında Kraliçesi Elizabeth tarafından şövalye ilan edilerek “Sir” unvanını alan Connery, ağustosta 90 yaşına girmişti.

SEAN CONNERY KİMDİR?

Sir Sean’ın diğer filmleri arasında The Hunt for Red October, Indiana Jones ve the Last Crusade ve The Rock vardı.

Büyük ölçüde, uzun süredir devam eden franchise’da 007’yi oynayan en iyi oyuncu olarak kabul edildi ve genellikle anketlerde böyle adlandırıldı.

Oscar’ı 1988’de, Dokunulmazlar’daki İrlandalı polis rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu seçildiğinde geldi. 2000 yılında Holyrood Sarayı’nda Kraliçe tarafından şövalye ilan edildi. 

James Bond karakterine hayat veren Sean Connery yaşamını yitirdi

NEDEN ÖLDÜ?

Ağustos ayında 90. yaş gününü kutlayan oyuncunun neden öldüğü henüz bilinmiyor.

James Bond karakterine hayat veren Sean Connery yaşamını yitirdi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı