Gündem

İstanbul’da maske takmak zorunlu mu? İstanbul maske zorunluluğu var mı?

İstanbul’da maske takmak zorunlu mu? Maske takmak hangi illerde zorunlu? de en çok aranan içeriklerin başında geliyor. bilim kurulu üyeleri bu konuda tedbir alınmasını istedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, ise bu konuda bir adım atarak şehirde açık alanlarda maske takmanın artık zorunlu olduğunu açıkladı.

1 Haziran itibariyle normalleşme adımları bir bir uygulanırken, bazı yasakların geri gelebileceği ve bazı yeni tedbirlerin alınabileceği söyleniyordu. Bu kapsamda 17 Haziran’da İstanbul, Bursa, Ankara gibi büyük şehirlerde sadece kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu, açık alanlara da getirildi. Böylece 81 ilden oluşan ’nin 48’inde maske takmak zorunlu hale gelmiş oldu. Peki hangi illerde maske takmak zorunlu? Hangi illerde maske takmak zorunlu değil? haberimizde aktarıyoruz.

İstanbul’da Maske takmak zorunlu mu?

Evet. İstanbul’da maske takmak zorunludur. Maske takmayan vatandaşlara cezai işlem uygulanmaktadır.

Maske takmak hangi illerde zorunlu?

  İstanbul’da maske takmak zorunlu mu? İstanbul maske zorunluluğu var mı?

  İstanbul’da maske takmak zorunlu mu? İstanbul maske zorunluluğu var mı?

  İSTANBUL, ANKARA VE BURSADA MASKE ZORUNLU OLDU

  Maske takma zorunluğu son olarak İstanbul için de uygulamaya konuldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, açık alanlarda maske takmanın zorunlu hale getirildiğini açıkladı.

  ANKARA

  Ankara Valiliği’nden yapılan açıklama şu şekilde; Bilim Kurulunun önerisi ve UHK kararınca Ankara ili içinde cadde, sokak, açık alanlar ile toplu bulunulan kapalı mekanlarda maske takma zorunlu kılınmıştır. Karara aykırı davrananlar hakkında ilgili mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacaktır.

  BURSA

  Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada; “İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun 17.06.2020 tarih ve 84 sayılı kararı ile; İlimizde 21.05.2020 tarih 57 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile 17 ilçe ve bu ilçelere bağlı adreslerde tıbbi/bez maske kullanımı zorunluluğu,16.06.2020 tarih 83 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile

  MASKE TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

  Maske takmanın zorunlu olduğu illerde maskesiz olarak sokağa çıkmanın cezası 3 bin 150 TL’dir.

  Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığının aldığı karar şöyle:

  “Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

  maske takmak zorunlu mu? maske zorunluluğu var mı?

  282’inci maddenin içeriği:

   “Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, iki yüz elli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir” 

  Bu kanun maddesindeki idari para cezası miktarları 2009 yılı miktarlarıdır. 2020 yılı itibariyle, bu maddede yer alan idari para cezaları 789 TL’den 3 bin 180 TL’ye  kadar olarak uygulanacaktır.

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Başa dön tuşu