Gündem

İstanbul karta HES kodu ekleme, yükleme nasıl yapılır? Akbile HES kodu yükleme | HES kodu İstanbul karta nasıl işlenir?

salgını sürecinde kişinin koronavirüse yakalanmadığını ve temaslısı olmadığını belirten HES kodu hayatımızın hemen hemen her noktasında bizlerden isteniyor. Geçtiğimiz aylarda yayınladığı genelge ile belediyelerin ulaşım kartlarına HES kodu entegrasyonu yapmasını istemiş ve bu konuda çalışma yapılması talimatını vermişti. Birçok ilde  vatandaşlar ulaşım kartlarına HES kodu yüklemesi veya eşleştirmesi yaparken sıra İstanbul’a geldi. İBB’den yapılan açıklamada 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren HES kodlarını ulaşım kartlarına eklemeyen kişilerin ulaşım araçlarından yararlanamayacağı ifade edilmişti. Bu kapsamda İstanbul karta HES kodu ekleme, yükleme nasıl yapılır? Akbile HES kodu yükleme | HES kodu İstanbul karta nasıl işlenir? konusu merak ediliyor. İşte yapmanız gereken işlemler…

HES KODU NASIL ALINIR?

İstanbul kartına HES kodu yükleme, ekleme yapmak için öncelikle üzerinden, Hayat Eve Sığar Uygulamasından veya SMS ile HES kodu almanız gerekiyor. HES kodu almak için 

Hayat Eve Sığar uygulamasını Play’dan indirmek için .

Hayat Eve Sığar uygulamasını App Store’dan indirmek için linke

SMS ile HES kodu almak için 2023 kısa numarasına mesaj atılması gerekiyor. Bu mesajı atmak için 
HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıp yollanması gerekiyor.

İstanbul karta HES kodu ekleme, yükleme nasıl yapılır? Akbile HES kodu yükleme | HES kodu İstanbul karta nasıl işlenir?

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilir.

T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS gönderebilirsiniz.

E-devlet üzerinden HES kodu almak için buraya  Veya akıllı telefonunuzdan e- Devlet uygulamasını indirerek HES kodu yazıp arama yaparak HES kodunuzu oluşturabilirsiniz.

İSTANBUL KARTA HES KODU EKLEME, YÜKLEME NASIL YAPILIR? AKBİLE HES KODU YÜKLEME | HES KODU İSTANBUL KARTA NASIL İŞLENİR?

HES kodunuzu aldıysanız öncelikli olarak  linkine tıklayın. Daha sonra (*) yer alan yerleri tek tek doldurun. Sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, daha sonra adınızı ve soyadınızı belirtilen alanlara yazın. Daha sonra  gün, ay ve yıl olarak doğum tarihinizi girin.  Daha sonra kart numaranızı belirtilen alana giriniz.

İstanbul karta HES kodu ekleme, yükleme nasıl yapılır? Akbile HES kodu yükleme | HES kodu İstanbul karta nasıl işlenir?İstanbul karta HES kodu ekleme, yükleme nasıl yapılır? Akbile HES kodu yükleme | HES kodu İstanbul karta nasıl işlenir?

Bu aşamaların ardından telefon numaranızı girin. HES Kodu yazan alan HES kodunuzu girdikten sonra doğrulama kodu alanına harf ve sayılardan oluşan kodu alana girin.

Bu aşamaların ardından  Kullanım Koşulları ve Çerçeve Sözleşmesini onaylıyorum.  ve Açık Rıza ve Ticari Elektronik İleti iznini kabul ediyorum.   seçeneklerini işaretleyin ve kaydet kısmına tıklayın. Akabinde ise telefonunuza SMS üzerinden gelecek olan kodu belirtilen alana girin ve işleminizi tamamlayın. 

İstanbul karta HES kodu ekleme, yükleme nasıl yapılır? Akbile HES kodu yükleme | HES kodu İstanbul karta nasıl işlenir?

İstanbul karta HES kodu ekleme, yükleme nasıl yapılır? Akbile HES kodu yükleme | HES kodu İstanbul karta nasıl işlenir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı