Gündem

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, bugün akşam saatlerinde ‘ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend’e İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in tweetine, sonrasında ‘nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs’ün İran Dışişleri Bakanlığına çağrılmasına, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik mesnetsiz iddiaların ortaya atılmasına ve böylece İran’da Türkiye’ye yönelik nefret kampanyasının açılmasına tepki dile getirildi.

Kaynaklar, Ferazmend’e, söz konusu iddiaların toptan reddedildiği, İran tarafının Türkiye’yle ilgili herhangi bir konuda rahatsızlık duyması halinde bunu iletebileceği kanallar varken, bizzat İran Dışişleri Bakanı Zarif tarafından yoluyla mesnetsiz şekilde Türkiye’nin hedef alınmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı.  Ayrıca, bu yaklaşım tarzının, Türkiye ile İran arasındaki yakın ilişkilerle de uyumlu olmadığı ve sadece bu ilişkileri bozmak isteyen çevrelere hizmet edeceğinin altı çizildi.

NE OLMUŞTU?

İran Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı ‘ın dün ‘ın başkenti Bakü’de okuduğu şiir nedeniyle Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Örs’ü çağırmış ve kendisine sert kınama iletmişti. İran Dışişleri Bakanı Zarif de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu şiirin İran’ın toprak bütünlüğünü hedef aldığını iddia etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı