Gündem

İngiltere’de önemli araştırma! Kovid-19’un yayılmasını üç şey önlüyor

salgınında maske takmak önem arz ederken bu olgu, Cambridge ve Greenwich üniversitelerinin yaptığı araştırmayla bir kez daha kanıtlandı.

Söz konusu üniversitelerin yaptığı araştırmanın bulguları “Proceedings of the Royal Society A” dergisinde yayımlandı. 

Araştırma ekibinde yer alan Richard Stutt, sosyal mesafe ve sokağa çıkma kısıtlamalarıyla bir arada uygulanan yaygın maske kullanımının, Kovid-19’a karşı etkili bir aşı geliştirilmeden önce “Ekonomik faaliyete yeniden izin verme ve salgını idare etmede makul bir yöntem olabileceğini” belirtti. 

Uzmanlar araştırma çerçevesinde Kovid-19’un yeniden artma oranına etkisini değerlendirmek için salgının insanlar arasında yayılma dinamiklerini nüfus modelleriyle ilişkilendirdi. 

İngiltere'de önemli araştırma! Kovid-19'un yayılmasını üç şey önlüyor

MASKE KULLANIMI İKİ KAT ETKİLİ

Farklı senaryoların gözden geçirildiği çalışmada, insanların toplum içine her çıktıklarında maske takmalarının, sadece semptomlar görüldükten sonra maske takılmasına kıyasla Kovid-19’un yeniden çoğalma oranını azaltmada iki kat daha etkili olduğu gözlendi. 

Uzmanlar dolayısıyla rutin maske kullanımının, gelecekte görülecek dalgaların etkisini azaltacağına ve daha az sıkı kısıtlamalara olanak tanıyacağına işaret etti. 

İngiltere'de önemli araştırma! Kovid-19'un yayılmasını üç şey önlüyor

DSÖ MASKE TAKILMASI YÖNÜNDE TAVSİYEDE BULUNMUŞTU

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için mevcut kılavuzunu güncelleyerek hükümetlere ilk kez halka açık yerlerde kumaş yüz maskeleri takılmasının teşvik edilmesi yönünde tavsiyede bulunmuştu.

İngiltere'de önemli araştırma! Kovid-19'un yayılmasını üç şey önlüyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu