Gündem

İngiltere’de korkutan deney! Covid-19 metro gibi kapalı alanlarda herkese bulaşıyor

‘de koronavirüsün seyahat ederken nasıl ve nerelerde kolaylıkla bulaşabildiğine dair deney yapıldı ve deneyin videosu kamoyla paylaşıldı. Yayınlanan simülasyon videosunda metrodaki virüs sahibi bir kişinin çevresindekilere nasıl kolaylıkla hastalık bulaştırdığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Dünyayı etkisi altına alan salgınında en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İngiltere’de faaliyet gösteren Oregon Üniversitesi tarafından yayınlanan simülasyon görüntüsü, ülkenin normalleşmeye ve okulların açılma hazırlığı sırasında yayınlandı. Simülasyonda metroda seyahat eden bir koronavirüs hastasının ağızdan çıkan en ufak bir tükürük damlasıyla çevresindeki 7 metrelik alanda herkese virüs bulaştırdığı görüldü. Ayrıca koronavirüse sahip bir kişinin oturduğu ve dokunduğu yüzeylerde virüsün uzun süre etkili olduğu ifade edildi.   

İngiltere'de korkunç deney! Metroda koronavirüs herkese bulaşıyor

TOPLU TAŞIMALARDA MASKENİN ÖNEMİ

Araştırmacıların corona virüsün yayılımını durdurmak için maske takmanın gerekli olduğuna dikkat çekerek, “İnsanlar hapşırıken, öksürürken, konuşurken, ve hatta nefes alırkenbile ağız ve burunlarında yer alan mikro-organizmalar havaya yayılmaya devam ediyor. Bu yüzden toplu taşımaları kulllanan ve kapalı ortamda bulunan herkes, ağız ve burunlarını kapatan bir maske takarak kendisini ve çevresindeki insanları korumak zorunda” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Kanadalı araştırmacılar tarafından yapılan farklı bir çalışmada ise basit bir bez maskesinin bile bulaşıcı parçacıkları yüzde 99 oranında engelleyebileceği açıklandı.

İngiltere'de korkunç deney! Metroda koronavirüs herkese bulaşıyor

Bununla birlikte dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve hükümet yetkilileri ellerin yıkanmasının, yüze dokunmamanın ve sosyal mesafeye dikkat edilmesinin normal hayata dönmenin en temel gerekliliği olduğunu söylüyor.

Uzmanlar bu kapsamda sosyal mesafeyi korumanın en önemli faktör olsa da, enfekte birinin etrafındaki sürenin sınırlandırılmasının da virüsü yayma riskini azaltabileceğini belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, “Kapalı alandaki meslektaşlarınızla iki metre uzaklığınıza koruyamıyorsanız, ortamda geçirdiğiniz zamanı 15 dakika ile sınırlayın” ifadeleri kullanıldı.

İngiltere'de korkunç deney! Metroda koronavirüs herkese bulaşıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu