Gündem

İnfaz düzenlemesinde gözler AYM’de

CHP “Düzenleme af kapsamında” dedi, infaz yasasının 5’te 3 çoğunlukla kabul edilmediği için Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Yüksek mahkeme CHP’nin iptali istemiyle açtığı davanın ilk incelemesini 6 Mayıs’ta yapacak.

AYM Genel Kurulu yapacağı ilk incelemede başvuruda bir eksiklik olup olmadığına bakacak. Başvuruda bir eksiklik tespit edilmezse, iptal istemi daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşülerek karara bağlanacak.

Yüksek mahkemeye yönelik itiraz süreci ise bununla sınırlı değil. CHP öncelikle şekil yönünden yaptığı başvunun sonucunu bekleyecek. Buradan olumlu bir karar çıkmaması halinde esasa ilişkin başvurusunu da iletecek. Edinilen bilgilere göre, CHP’nin esasa ilişkin başvurusunda yaşam hakkı, eşitlik ve ayrımcılık yasağı ilkelerine uyulmadığı savunulacak. Yaklaşık 15 kanun maddesi için Anayasa’nın 2, 5, 10, 13 ve 17. maddelerine aykırılık iddiasında bulunulacak.

Ancak önümüzdeki günlerde yapılması beklenen başvuruya ilişkin partiiçinde farklı görüşler var. CHP, düşünce suçları iddiasıyla terörle mücadele kanunu kapsamına giren bazı suçlardan ceza alanlar için indirim talep ediyor. Ancak eşitlik ilkesi temelinde yapılacak bir başvurunun AYM tarafından kabul edilmesi halinde, partinin kırmızı çizgisi denilen cinayet, cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarının da kapsayabileceği endişesi dile getiriliyor.

Bazı parti hukukçuları, eşitlik diyerek sadece istenilen suçları indirim kapsamına alacak bir formülün mümkün olmayacağını belirtirken, bazıları da “Kapsamın genişleme riski var. Ama elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullanıyor.

Edinilen bilgilere göre, parti içinden bazı isimler ise bu çekinceler nedeniyle esastan başvuru yapılmaması görüşünü dile getiriyor. Bunun yerine bir mahkumun bireysel başvurusu üzerine yüksek mahkemenin karar vermesinin daha doğru olacağını belirtiyor.