Gündem

İncirlik’teki ‘hava yardım koridoru’nda seferberlik sürüyor

Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 11 ili etkileyen depremler sonrası ulusal ve uluslararası kampanyalar kapsamında bağışlanan yardım malzemelerinin bir bölümü Adana’da toplanıyor.

(TSK) Helikopter Koordinasyon Merkezi, hava ya da kara yoluyla intikal ettirilen yardım malzemelerinin bölgelerine ulaştırılmasını sağlıyor.

TSK tarafından farklı illerden takviye edilen ve aralarında AS-532 Cougar, CH-47 Chinook, S-70 Sikorsky tipi helikopterlerin bulunduğu hava araçları, yardım sevkiyatına İncirlik’ten destek veriyor.

Fotoğraf: AA

Çocukların ve bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik materyallerin yanı sıra çadır, tulumu, battaniye, kişisel temizlik, gıda, su, inşaat, medikal gibi insani yardım malzemelerinin olduğu paketler, İncirlik’te oluşturulan “hava yardım koridoru” ile depremzedelere ulaştırılmak üzere askeri helikopterlere yükleniyor.

Yardım malzemeleri; Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri, Özel Kuvvetler, Güvenlik ile Jandarma Genel Komutanlıklarına ait çok sayıda helikopter ve kargo uçağıyla depremden etkilenen illere naklediliyor.

Öte yandan, tarafından gönderilen 10 bin botun da İncirlik’e ulaştığı öğrenildi.

Fotoğraf: AA

ABD’den helikopter ve asker takviyesi

İncirlik’teki “hava yardım koridoru”ndan bugün, ABD’nin Sikorsky ve Chinook tipi helikopterleriyle Pazarcık, Defne ve Samandağ bölgelerine 8 farklı yardım uçuşu gerçekleştirildi.

Aralarında ABD, Özbekistan, Moğolistan, Bangladeş, Bogota, ve Almanya’nın da bulunduğu birçok ülkeden gelen yardımlar, Türk ve askerlerinin dayanışması içinde deprem bölgelerine sevk edildi.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu