Ekonomi

İllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli iller

Araç gruplarına ve illere göre belirlenen trafik sigortalarında 2021 ücretleri açıklandı. En yüksek prim ‘daki hasarlı sürücüler tarafından ödenecekken sigorta şirketleri de ocak ayından itibaren primlerini her ay yüzde 1 arttıracaklar.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK TRAFİK SİGORTASI PRİMLERİ 

2021 yılı araç gruplarına ve illere göre trafik sigortası fiyatları kapsamında, otomobillerde en yüksek prim 4 bin 65 lira, en düşük prim ise 327 lira.

2021’de sigorta şirketlerinin trafik sigortasında uygulayacakları fiyat artış oranı ise, 2021 Ocak ayından itibaren her ay yüzde 1 oalrak belirlendi.

2017 yılından itibaren trafik sigortasında azami fiyat (tavan fiyat) uygulamasına geçildi ve il il, hem araç gruplarına hem de sürücülerin hasar geçmişine göre sigorta primlerini Hazine ve belirlemeye başladı.

İllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli iller

TRAFİK SİGORTALARI ZAM ORANI

Sigortacılar, kamunun belirlediği fiyatın üzerine çıkamıyor ama isterlerse altına inebiliyorlar. Sigorta şirketlerinin trafik sigortasına uygulayacakları fiyat artışlarını da Hazine ve Maliye Bakanlığı belirliyor.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) yayımladığı genelge ile 2021 yılı ocak ayından itibaren primler her ay yüzde 1 oranında artırılacak.

OTOMOBİLLERDE EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK PRİM

Buna göre 2021’de otomobillerde en yüksek primi 4 bin 65 lira ile İstanbul’da, 1. kademedeki sürücüler ödeyecek.

Otomobillerde en düşük primi 327 lira ile 7. kademedeki hasarsız sürücüler ödeyecek.

En düşük primi ödeyecek iller ise Adıyaman, Aydın, Burdur, Çanakkale, Hakkari, Hatay, Isparta, Kars, Kastamonu, Kütahya, Mardin, Muğla, Sinop, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Ardahan, Kilis, Osmaniye’deki sürücüler.

İllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli iller

MİNİBÜSLERDE EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK PRİM

Minibüslerde ise en yüksek primi 7.142 lira İstanbul’da, 1. kademedeki sürücüler ödeyecek.

Minibüslerde en düşük prim ise (7. kademe) 1.792 lira.

OTOBÜSLERDE EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK PRİM

Otobüslerde en yüksek primi 25.128 lira, İstanbul’da, 1. kademedeki sürücüler ödeyecek.

Otobüslerde en düşük prim 6.328 lira.

KAMYONLARDA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK PRİM

Kamyonlarda ise 2021’de en yüksek primi 11.373 lira ile İstanbul’da, 1. kademedeki sürücüler ödeyecek.

Kamyonlarda en düşük prim ise hasarsız sürücüler için 2.854 lira. Motosikletlerde ise en yüksek prim 1.657 lira, en düşük ise 327 lira.

İllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli iller

HASAR KADEMESİNE GÖRE 7 BASAMAKLI ÖDEME PLANI

Trafik sigortasında primler sürücünün hasar geçmişine göre belirleniyor, çok hasar yapanın sigorta primi yüksek, hasarsız sürücünün ise düşük oluyor.

Fiyatlar, ‘hasarsızlık kademesi’ adı altında 7 basamaktan oluşan sisteme göre belirleniyor.

4. kademe, prim artırım ve indirimi içermeyen, ilk kez trafiğe çıkacak olanların kademesi. Hasarsız geçen her yıl, bir kademe artıyor, 5-6 ve 7. kademeye kadar çıkılıyor.

Bu kademe çıkışında da sürücülere belirli oranlarda indirim uygulanıyor. Hiç hasarı olmayan sürücüler 7. kademeye kadar çıkıyor ve en yüksek indirimi alıyor.

Tüm bu indirimler de 4. basamağa göre belirleniyor. Hasar yapıldığı her yıl için de kademe düşerek, 1. kademeye kadar iniliyor. Eğer bu hasar maddi ise bir kademe iniliyor; yok ölümlü ve yaralanmalı bir kaza ise iki basamak iniliyor. 

İllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli iller

TRAFİK SİGORTASI HANGİ İLDE NE KADAR? | İLLERE GÖRE TRAFİK SİGORTASI FİYATLARI

İllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli illerİllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli illerİllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli illerİllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli illerİllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli illerİllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli illerİllere göre trafik sigortası fiyatları açıklandı! İşte en düşük ve en yüksek ücretli iller

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı