Gündem

Ilısu Barajı elektrik üretimine başlıyor

Dicle Nehri üzerine inşa edilen Ilısu Barajı, kurulu güç bakımından Atatürk, Karakaya ve Keban barajlarından sonra Türkiye’nin dördüncü büyüğü olacak. Dolgu hacmi ve gövde uzunluğu bakımından ise dünyada birinci sırada yer alacak.

Altı türbinden oluşan dev barajın ilk türbininin açılışını 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda video konferans yöntemiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak.

İlk türbinin hizmete girmesiyle yıllık 687 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretileceğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu sayede ekonomiye ilave 355 milyon lira katkı sağlanacağını ifade etti. Üretilen elektrik ise 1 milyon nüfuslu bir şehrin yıllık ihtiyacını karşılayabilecek.

Yıl sonuna kadar diğer türbinler de hizmete alınacak. Bin 200 mw kurulu güce sahip olan baraj böylece yılda ortalama 4 bin 120 gwh elektrik üretimi gerçekleştirecek. Bu da Türkiye ekonomisine yıllık 412 milyon dolar katkı anlamına geliyor.

Baraj inşaatı kapsamında, araçların zorlukla geçtiği Midyat- Dargeçit yolunun yeniden yapıldığını belirten Pakdemirli, bu çerçevede 52 km ulaşım yolu ile Dicle Nehri üzerine 250 metre uzunluğunda köprü inşa edildiğini, ayrıca Batman-Siirt-Şırnak ve Diyarbakır’a ait köylerde de 237 km asfalt kaplı köy yolunu yapmaya başladıklarını söyledi.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı