Gündem

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayasofya açılışında farklı bir programa katılacak!

24 Temmuz’da  Ankara’daki Lozan programında olacağı belirtilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun o gün ‘nın açılışına katılmayacağı ortaya çıktı.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Danıştay 10. Dairesi kararıyla Cumhurbaşkanı tarafından ibadete açılan Ayasofya’da ilk namaza az bir zaman kala yapılan hazırlıklar tüm hızıyla sürmeye devam ediyor. 24 Temmuz’da kılınacak namaz için kapsamlı şekilde yapılan hazırlıklar, titizlikle yapılmaya devam ediliyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayasofya açılışında farklı bir programa katılacak!

İMAMOĞLU ANKARA’DAKİ LOZAN PROGRAMINDA

24 Temmuz’da Ayasofya’da gerçekleşecek açılışı sadece değil dünya kamuoyu bekliyor. Herkesin yakından takip ettiği bu açılış için İBB Başkanı ‘nun katılmayacağı ve Ankara’daki Lozan programında olacağı öğrenildi.

AYASOFYA İLE İLGİLİ NE OLMUŞTU?

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için ilk olarak 2005’te Danıştay’a dava açmıştı. Dernek, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005’te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008’de ise Ayasofya Camisi’nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu kararını onamıştı. Dernek, 2016’da tekrar Danıştaya dava açmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayasofya açılışında farklı bir programa katılacak!

Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru hakkında ise 2018’de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya’nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, “incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik” nedeniyle kabul edilemez bulmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı