Gündem

Hüsnü Çalmuk’a 10 yıl hapis cezası

Fetullahçı Örgütü () soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen Ergenekon davasının hakimlerinden Hüsnü Çalmuk’un “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 13. Ağır Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Hüsnü Çalmuk ve avukatı katıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, davanın müdahillerinden eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile emekli orgeneraller Tuncer Kılınç ve Hurşit Tolon’u da avukat İlkay Sezer temsil etti.

Duruşmada savunma yapan sanık Çalmuk, 4 yıl 3 aydır tutuklu olduğunu belirterek, “Kısır bir döngü söz konusu. Buradan kimseye ekmek çıkmaz. Yıllardır dijital verilere ilişkin rapor bekleniyor, gelmedi. Suçsuzum hakkımda beraat kararı verilmelidir.” dedi.

Hüsnü Çalmuk, FETÖ’cüler tarafından atanmadığını iddia etti. Çalmuk, iddiası ile ilgili “Zaman makinesiyle geri dönecek olsam, yine ‘taki DGM’ye (Devlet Güvenlik Mahkemeleri) dönsem, Ergenekonla ilgili aynı kararın hazırlanmasına imza atarım. Gece yarılarına kadar çalıştım. Devleti koruduğum için buradayım. Ergenekon terör örgütü yaptıklarıyla adeta kaosun kaldırım taşlarını döşemiştir. Yapılan erken müdahalelerle yapacakları , teşebbüs aşamasında kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

Müdahillerin avukatı İlkay Sezer, sanığın üzerine atılı suçtan cezalandırılmasını ve tutukluluğun devamına karar verilmesini istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Çalmuk’a “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan önce alt sınırdan uzaklaşarak 8 yıl hapis cezası verdi. Suçun Terörle Mücadele Kanunu kapsamında olması sebebiyle cezayı yarı oranda arttırarak 12 yıla çıkaran heyet, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini dikkate alarak 10 yıla düşürdü. Heyet, Çalmuk’un tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Heyet, sanığın “anayasayı ihlal”, “cebir ve şiddet kullanarak ‘yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından ise beraatine hükmetti.

15 YILA KADAR HAPSİ İSENMİŞTİ

Davanın 10 Haziran’da görülen duruşmasında açıklanan mütalaada, FETÖ’nün nihai amacına ulaşmak için öncelikle mahrem alan olarak gördüğü yargıyı ele geçirebilmek amacıyla örgüt elemanlarını bu makama getirdiği, bu kapsamda örgütün yargı ayağındaki uzantıları tarafından proje soruşturma ve kovuşturmaların üretildiği belirtilmişti.

Çalmuk’un örgüt için en mahrem kabul edilen özel yetkili mahkemelere hakim olarak yerleştirildiği ifade edilen mütalaada, sanığın Ergenekon davasının yargılamasını yapan, kapatılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üye hakim olarak görev yaptığı kaydedilmişti.

Mütalaada, Çalmuk’un hakimlik görevinde sempati ve iltisak boyutunu aşacak şekilde FETÖ’nün amacını benimseyerek örgütün hiyerarşik yapısında yer aldığı, bu suretle verilecek görevleri yerine getirmeye hazır olduğu, kendi iradesini örgüt iradesine terk ettiği aktarılmıştı.

Sanığın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, “anayasayı ihlal”, “cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından ise beraati talep edilmişti.

HÜSNÜ ÇALMUK KİMDİR?

Ergenekon davasının kıdemli üye hakimi Hüsnü Çalmuk, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanmıştı. Daha önce görev yaptığı İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bu kez FETÖ üyeliğinden yargılanan Çalmuk bugün son savunmasını yaptı. Daha sonra mahkeme başkanı Ali Günay, heyetin kararını açıkladı. Sanık Hüsnü Çalmuk’u “silahlı terör örgütü” üyeliğinden 10 yıl hapis cezasına çarptıran heyet, Çalmuk’un tutukluluk halinin devamına da karar verdi.

Hüsnü Çalmuk FETÖ'den ne ceza aldı?

Cumhuriyet savcısının 16 Nisan’da açıkladığı mütalaada “FETÖ’nün yargı ayağındaki uzantıları tarafından proje soruşturmalar ve kovuşturmalar üretildiği” vurgulanmış, Çalmuk’un da örgütte en mahrem kabul edilen özel yetkili mahkemelere hakim olarak yerleştirilmiş FETÖ elemanı olduğu belirtilmişti. Mütalaada, 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenen Çalmuk’un “sempati ve iltisak boyutunu aşacak şekilde FETÖ’nün amacını benimseyerek örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu, kendi iradesini örgüt iradesine terk etmek suretiyle silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği” kaydedimişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı