Gündem

HES kodu nasıl alınır? Hayat Eve Sığar kodu ne işe yarıyor?

HES kodu almak isteyen kişiler Hayat Eve Sığar uygulamasını indirerek seyahatte zorunlu hale getirilen koda ulaşabiliyor. Ancak uygulamanın yanı sıra farklı yöntemlerle de bu kodu almak mümkün. İşte HES kodu ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca normalleşme sürecinin önemli aşamalarından birini açıkladı. Geçtiğimi haftalarda başlatılan Hayat Eve Sığar uygulaması ile yakından ilgili olan yeni sistemde vatandaşlar seyahat öncesi buradan kod alabilecekler.

HES KODU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Mobil uygulama üzerinden alınacak kod ile seyahat edilebilecek. Seyahatlerde sağlık kontrolleri ise firma çalışanları tarafından gerçekleştirilecek. Sonradan bir yolcuya virüs bulaştığı tespit edilirse yolculuk esnasında bu kod sayesinde temas ettiği kişilerin takibi yapılabilecek.

Yani kişilerin bu kodla birlikte kimlerle temas içerisinde oldukları bilinecek.

5ec90730bf21440b68e82315

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 2 farklı şekilde alınabiliyor. İlk olarak Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilebilir ardından da “HES kodu oluştur” bölümüne tıklanarak kod alınabilir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Bir diğer seçenek ise cep telefonundan HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi gün sayısı olarak yazılmalı ve 2023’e SMS atılmalı.

Bunun ardından vatandaşlar kendilerine verilen kodla birlikte seyahat edebilecekler.

Zorunlu HES kodu nasıl alınır? Sağlık Bakanlığı HES kodu nedir, ne işe yarar?

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı