Gündem

HDP’li Remziye Tosun, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı!

Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, tutuksuz yargılandığı davada “silahlı örgütüne üye olma” suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

REMZİYE TOSUN KİMDİR?

Remziye Tosun, 1981 yılında Diyarbakır’da doğmuştur.

HDP Diyarbakır Milletvekilidir.

İlkokul mezunudur. Kürtçe bilen Tosun, evli ve 4 çocuk annesidir.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlattı. Başsavcılık, HDP’li grubun Diyarbakır’ın merkez Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde yeni tip (Kovid-19) ile ilgili yaptırdığı anonsta kullanılan bazı ifadeler nedeniyle milletvekili Tosun ile anonsu yapan kişi hakkında Türk Kanunu’nun 216. maddesi uyarınca tahkikat başlattı.

Remziye Tosun ile anons yapan kişi hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlatılırken, ayrıca anons yapan şahıs için gözaltı kararı verildi.

Milletvekili Remziye Tosun’un da yer aldığı HDP’li grup, Sur ve Yenişehir ilçelerindeki bazı mahallelerde yaya dolaşarak hoparlörle mahalle sakinlerine salgın nedeniyle evde kalmaları için çağrıda bulunmuş, söz konusu faaliyete ilişkin görüntüler sosyal medya hesaplarından paylaşılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı