Gündem

Haliç siyaha döndü, vatandaşlar isyan etti!

döneminde temizlenerek eski haline döndürülen Haliç’in son günlerdeki görüntüsü vatandaşların tepkisini çekti. Üç hafta önce rengi değişen Haliç hakkında konuşan İBB yetkilileri durumun yağmur sularından ve ‘alg’lerden oluştuğunu iddia ederek 3 hafta içerisinde normale döneceğini belirtmişti. Aradan 3 hafta geçmesine rağmen Haliç’in sularının daha da siyaha bürünmesi vatandaşları isyan ettirdi.

Haliç siyaha döndü, vatandaşlar isyan etti!

3 HAFTA İÇİNDE DÜZELECEKTİ

İstanbul’un ‘ Boynuz’ olarak adlandırılan Haliç’in mavi sularının siyaha bürünmüş hali 12 Haziran’da havadan görüntülenmişti. Görüntülerin arından bir anda ’nin gündemine oturan Haliç’ten da harekete geçerek numune almıştı. İBB yetkilileri ise Haliç’in renginin değişmesinin kirlilikten değil yaşanan alg patlamasından olduğunu açıklamıştı. Ayrıca yapılan açıklamada durumun 3 hafta içerisinde düzeleceği ve Haliç’in yeniden mavi sularına kavuşacağı açıklanmıştı.

Haliç siyaha döndü, vatandaşlar isyan etti!

GİTTİKÇE SİYAHA BÜRÜNÜYOR

Yaşanılan bu gelişmelerin ardından Haliç, günler sonra yeniden havadan görüntülendi. Yeni çekilen görüntülerde Haliç’in sularının daha da siyaha büründüğü görüldü. Havadan çekilen görüntülerde Haliç’in sahil kısımlarının büyük bir bölümünün çamura büründüğü drone kamerasına yansıdı. Yer yer çöplerin olması ise “bu kadarına da pes” dedirtti.

Haliç siyaha döndü, vatandaşlar isyan etti!

VATANDAŞLAR KOKUDAN RAHATSIZ

Temizlenerek mavi sularına kavuşan Haliç’in yeniden eski günlerine doğru gittiğini ifade eden vatandaşlar, kokudan dolayı oturdukları evde rahatsız olduklarını söylediler. Yeterli temizlik çalışmalarının yapılmadığını ifade eden vatandaşlar, yetkililerden durumu düzeltmelerini istediler.

Haliç siyaha döndü, vatandaşlar isyan etti!

“İNSANLARI ALDATIYORLAR”

Haliç’in gün geçtikçe daha da kirlendiğini ifade eden Ergün Saraçoğlu, “ Alg olduğu söyleniyor bunlar tamamen yalan, insanları aldatıyorlar. Geldiklerinden beri bir sıkıntı oluyor buralarda hep bir kasvet havası var daha önce biz ailemizle gelip burada oturuyorduk. Yatırımları yapamıyorlar sonra yok alg oldu diyorlar, yok başka bir şey, inanmıyoruz bunlara” dedi.

Haliç siyaha döndü, vatandaşlar isyan etti!

” İBB’YE SESLENDİ: NEDEN BU HALE GELDİ? “

30 yıldır Eyüpsultan’da yaşadığını ifade eden Samiye İşçi şunları söyledi:

“AK Parti döneminde Haliç düzeltildi. Çok temiz berrak su aktı buralardan. Şimdi görüyorsunuz halini, çamur bildiğin lağım kokuyor. Buradan ’ne sesleniyorum. Neden bu hale geldi? Temizken berrak akarken neden böyle oldu? Bu hale gelmesi büyük bir acı oldu bizim için” 

Haliç siyaha döndü, vatandaşlar isyan etti!

“ÇEVRESİNDE OTURACAK GİBİ DEĞİL”

Haliç’ten gelen kötü kokulardan dolayı rahatsız olduğunu ifade eden Fatma Çakar, “Haliç eskiden iyiydi ama şimdi lağım kokuyor. Çok kötü bir hal aldı çevresinde oturulacak gibi değil. Oturduğum ev Haliç’in az yukarısında oraya bile kötü kokular geliyor. Kesinlikle temizlenmesi gerekiyor bazı şeyleri siyasete karıştırmamak gerekiyor” diye konuştu.

Haliç siyaha döndü, vatandaşlar isyan etti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı