Ekonomi

Güney Afrika’ya temiz enerji için 8,5 milyar dolarlık destek

Başkanı Joe Biden, İskoçya’nın Glasgow kentinde devam eden 26’ncı Konferansı’nda (COP26), ABD’nin İngiltere, Fransa, ve ile birlikte, Güney Afrika’da daha hızlı bir temiz dönüşümüne yardımcı olmak üzere ortaklık kurduğunu açıkladı.

Başbakanı da konuya ilişkin açıklamasında, enerji üretimi büyük oranda kömüre dayanan Güney Afrika’ya verilecek 8,5 milyar dolarlık desteğin dünya genelinde iklim hedeflerine ulaşılmasına da yardımcı olacağını ifade etti.

Güney Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ise bu ortaklığı Güney Afrika’da düşük karbonlu bir ekonomiye ve iklime dirençli bir topluma adil geçişi desteklemek için tarihi bir ortaklık olarak nitelendirdi.

Güney Afrika, bu kapsamda bir dizi hibe ve imtiyazlı kredi yoluyla 3 ila 5 yıl içinde 8.5 milyar dolarlık finansal destek alacak.

üretiminin yüzde 80’den fazlasını kömürle çalışan santrallerden sağlayan Güney Afrika, bu destek fonlarını projelerinin geliştirilmesinde kullanacak.

Güney Afrika, kıtanın en büyük üreticisi

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasında sera gazı emisyonu en yüksek ülke olma özelliği taşıyor.

Küresel Karbon Atlası verilerine göre de Güney Afrika dünyada en fazla sera gazı emisyonu gerçekleştiren ülkeler listesinde 12’nci sırada yer alıyor.

Güney Afrika hükümeti, eylül ayında, 2030 yılına kadar ülkenin yıllık yaklaşık 480 milyon ton seviyesindeki karbondioksit (CO2) emisyonunun 350 milyon tona kadar düşürülmesini hedeflediklerini bildirmişti.

Ülkenin ulusal enerji firması Eskom ise ağustos ayında 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji projelerine yaklaşık 7,2 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını açıklamıştı.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu