Gündem

Gözler turizmde alınacak önlem ve değişikliklerde

Koronavirüs salgının bir an önce sona ermesini bekleyen sektörlerin başında hiç şüphesiz turizm geliyor. İşletmeler yaz sezonu için hazırlıklarını sürdürse de koronavirüs sonrası turizmde de sıkı önlemler alınması planlanıyor.

Önlemlerin ilk sırasında sağlık turizmi yer alıyor. Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı, sektörün kendini hızla toparlamasını destekleyici çözümler ile ilgili de ulusal ve uluslararası paydaşlarla yakın fikir alışverişinde bulunduklarını, yolcuların destinasyon seçimleri ile ilgili en önemli kriterin sağlıklı turizm standartları olacağına inandıklarını belirtti.

Bu nedenle de Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgili bakanlıklarla birlikte uluslararası alanda da geçerliliği olan bir sertifikasyon programı üzerinde çalışıyor.

Program,uluslararası tur operatörleri tarafından istenilen kriterleri karşılayacak.

Sertifikasyon programı, yolcuların geliş-gidişlerinden, konaklamalarına ve transfer hizmetlerine kadar ziyaretleri boyunca temasta bulundukları her bir noktayı kapsayacak şekilde hazırlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da otellerin ve müşterilerin hijyen algısının değişeceği görüşünü dile getirmişti.

Konaklama sektörü temsilcileri de bazı seçenekler üzerinde duruyor. Üzerinde durulan seçenekler arasında otellerde konaklayacak kişilere, 24 saat, 48 saat ve 72 saat boş bırakılmış odalarda kalma tercihinin sunulması var.

Yine dileyen müşteriye, kendi yemeklerini yapabilecekleri mutfaklı konaklama sunulması, oda anahtarının cep telefonlarına gönderilmesi, uygulama üzerinden check-in yapılabilmesi gibi teması azaltacak seçenekler üzerinde duruluyor.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı