Gündem

Göle kırmızı balıklar bırakan ve sınır dışı edilmesine karar verilen turist suç makinası çıktı

Konya’da yasak olmasına rağmen göle kırmızı renkte balıklar bırakan 60 yaşındaki Amerikalı turist Chesterr Juall sınır dışı edilmesine karar verildi. Gizemli turist için ayrıca İstanbul, Ankara gibi bir çok şehirde ‘cinsel saldırı’, ‘yaralama’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’ ile ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından yasal işlem yapıldığı aktarıldı.

TAKSİ ŞOFÖRÜ O ANLARI KAYDA ALDI

ABD’li Chesterr Juall, 27 Nisan günü kaldığı otelin önünden bindiği taksinin şoförüne Beyşehir Gölü’ne gitmek istediğini söyledi. Taksi, yol üzerindeki Altınapa Baraj Gölü’ne geldiğinde ise Juall, şoförden aracı durdurmasını istedi. Chesterr Juall, sırt çantasından çıkardığı naylon torbadaki tül kuyruk Japon balığı olarak bilinen 20 balığı, baraj sularına bıraktı. Taksi şoförü ise Chesterr Juall’ın balıkları baraj sularına bırakma anını, canlı yayınla sosyal medya hesabından paylaştı.

ŞAHSA ŞOK

Görüntüyü izleyen taksi şoförünün arkadaşı, durumu Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu’na bildirdi. Federasyon yetkililerinin ihbarı üzerine harekete geçen Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ile Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, polis eşliğinde Juall’ın kaldığı otele gitti. Chesterr Juall hakkında barajda izinsiz balıklandırma yapmaktan adli işlem yapılırken, 10 bin lira idari para cezası uygulandı. Gözaltına alınan Juall, sevk edildiği adliyeden adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu ile İl Tarım Müdürlüğü ve KOSKİ ekipleri tarafından yaklaşık 4 gün boyunca balıkları bulmak için barajda yapılan arama çalışmaları ise sonuç alınamayınca sonlandırıldı.

t5g.jpg

DAHA ÖNCE DE BOMBA PANİĞİNE NEDEN OLMUŞ

Juall, 23 Mayıs gecesi saat 01.00 sıralarında ise bomba paniğine neden oldu. Mevlana Caddesi’nde yoldan geçen bir genç, telefonla İngilizce konuşan kişinin iddiaya göre konteyner, bomba ve patlatma gibi kelimeler kullanması üzerine polisi aradı. Bunun üzerine bölgeye, aralarında Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin de bulunduğu çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Sokağa çıkma kısıtlamasının başlaması nedeniyle eşkale uyan şüpheli aynı caddenin sonundaki Alaaddin Bulvarı’nda yakalanıp, durduruldu. İhbar eden genç de şüpheliye tespit etti. Şüphelinin kimlik kontrolünde Chesterr Juall olduğu ortaya çıktı. Polis, şüpheli bir durum rastlamayınca Juall’ı kaldığı otele gönderdi.

SINIR DIŞI EDİLECEK

Juall’ın bu olaydan bir gün sonra ise polis tarafından kaldığı otelden alınıp, sınır dışı edilmek üzere Ankara’daki Sınır Dışı Büro Amirliği’ne götürüldüğü ortaya çıktı. Amerikalı’nın, Konya’da kaldığı sürece sık sık otel değiştirdiği, çoğunlukla odasından çıkmadığı, dışarı çıktığında da tutarsız hareketler sergileyip, kendi kendisine konuştuğu öğrenildi.

ytj.jpg

SUÇ MAKİNASI ÇIKTI

Chesterr Juall’ın, 2015 yılında İstanbul’da kaldığı otelde, kadın görevliye ‘cinsel istismara teşebbüs’ suçundan yargılanıp 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı, 14 Temmuz 2016 günü, ‘yurt dışına çıkış yasağı’ konularak, tahliye edildiği belirlendi. O tarihte kaldığı otel odasında yapılan aramada çok sayıda bilgisayar ve bomba yapımında kullanılan malzeme ele geçirilen Juall hakkında ayrıca İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve Konya’da ‘cinsel saldırı’, ‘yaralama’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’ ile ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından yasal işlem yapıldığı bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu