Gündem

Gazeteci- Yazar Erbil Tuşalp hayatını kaybetti

KOAH hastalığı ile mücadele eden Gazeteci- Yazar Erbil Tuşalp kaldığı hastanede yaşamını yitirdi.
Gazeteci-yazar Erbil Tuşalp, uzun süredir KOAH hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü İzmir Başkent Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde hayatını kaybetti. 

Gazeteci- Yazar Erbil Tuşalp hayatını kaybetti

ERBİL TUŞALP KİMDİR?

Tuşalp, 9 Eylül 1945’te Konya’nın Akşehir ilçesinde doğdu. Çocukluk yıllarını Akşehir’de geçirdi. Kara Harp Okulu’nu kazandı ve okuldan 1965 yılında mezun oldu. Meslek hayatına TRT’de haber kameramanı olarak 1974 yılında başlayan Tuşalp, TRT’nin ardından Günaydın, Vatan, Dünya, Radikal, Posta ve Milliyet gazetelerinde, İSTA, ANKA Haber Ajansı, UBA Haber Ajansı ve ATV ve Show TV’de Olay, 32. Gün, Dünya Değişirken ve 40 Dakika programlarında çalıştı.

Tuşalp, Cumhuriyet gazetesinin Ankara bürosunda siyasi muhabir olarak görev yaptı. Gazeteciler Sendikası’nda iki dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. İnsan Hakları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. İnsan haklarını sorgulayan, yakın dönemin “Susurluk Kazası” vb. karanlıkta kalmış siyasal olaylarına ışık tutan araştırmalarıyla tanındı.

Araştırmacı kimliğiyle tanınan Tuşalp, Bin İnsan, Bin Tanık, Bin Belge, Eylül İmparatorluğu, Artık Demokrasi İsteyin, Ben Tarihim Bay Başkan, Paşa ile General, Önce Çocuklar Öldü, Evreninki mi Özalınki mi?, Çürüme, Plastik Papatya Kokusu, Şeriatı Beklerken, Demokrasi Sizin Neyinize, Şeriat A.Ş, Sen Sofi’nin Oğlusun, İslam Faşizmi, Bozkurtlar, Çete Parti Mafya, Aldanma, Kuklaturka, İslam İmparatorluğu gibi kitaplar yazdı.

BASIN KARTI İPTAL EDİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanlığı’nın basın kartını iptal ettiği gazetecilerden biri olan 75 yaşındaki Erbil Tuşalp  1975 yılında mesleğe adım attığını ve o günden itibaren de basın kartını şerefiyle taşıdığını, gazeteciliği de hakkıyla yaptığını belirtirken iptal kararı için, “Bu benim için onur belgesidir” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı