Gündem

Eyüpsultan Camii’nde 74 gün sonra ilk Cuma namazı kılındı

Koronavirüs salgını sebebiyle 16 Mart’ta ibadete kapatılan camilerde yeniden Cuma namazı kılınmaya başlandı. 74 günlük aradan sonra bugün ilk kez Eyüpsultan Camii’nde Cuma namazı kılındı.

Vatandaşlar, Eyüpsultan Belediyesi tarafından önceden temizlenerek dezenfekte edilen Eyüpsultan Camii avlusunda ve Eyüpsultan Meydanı’nda, maskelerini takarak sosyal mesafe kuralına uygun olarak saf tuttu. İlk Cuma namazını Eyüpsultan Müftüsü Mustafa Mesten kıldırırken, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken İlçe Kaymakamı İhsan Kara ile yan yana saf tuttu. Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken namaz öncesi, meydanda ve iç avluda inceleme yaparak gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

“BÜTÜN CAMİLERİMİZDE ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken şunları söyledi; “Cumhurbaşkanımızın açıklamasıyla biz bütün camilerde önlemlerimizi aldık. Eyüpsultan Camii’nde yoğunluk olacağından dolayı hem seccadelerimizi takviye olarak getirdik, hem maske dağıttık. Alibeyköy’de olsun, Veysel Karani bölgesinde olsun, Kemerburgaz ve Göktürk’te olsun tüm önlemlerimizi aldık. Bir sorunumuz yok şu anda. Vatandaşlarımızı bekliyoruz. Akşam 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümü nedeniyle Piyer Loti’de Mehter konserimiz ve havai fişek gösterimiz olacak. Bütün vatandaşlarımız da bizim sosyal medyamızdan Piyer Loti’yi ve Eyüpsultan’ı takip edebilirler.”

MEYDANA GİRİŞTE TEDBİRLER ALINDI

Eyüpsultan Meydanı’na girişlerde Eyüpsultan Belediyesi Zabıta ekipleri tedbirler aldı. Meydan girişlerine el dezenfektanları konuldu, maskesi olmayanlara maske verildi, zabıta memurları tarafından vatandaşların ateşleri ölçüldü. Cuma namazı için Eyüpsultan Meydanı’na gelen Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in de ateşi görevli zabıta memuru tarafından ölçüldü.

5 BİN SECCADE DAĞITILDI

Meydanda namaz kılınacak yerlere öncelikle sosyal mesafeye uygun olarak hasırlar serildi. Sonrasında, evlerinden seccade getiremeyen vatandaşlar için Eyüpsultan Belediyesi tarafından 5 bin adet tek kullanımlık seccade dağıtıldı.

KADINLAR İÇ AVLUDA NAMAZ KILDI

Eyüpsultan Camii’nde kadınlar için iç avluda yer hazırlandı. Kadınlar namazlarını sadece bu bölgede kıldılar. İlçede ayrıca yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan camiler ile uygun alanlarda da Cuma namazı kılındı.

EYÜPSULTAN’DA 70 FARKLI NOKTADA CUMA NAMAZI KILINDI

Eyüpsultan genelinde Cuma namazına uygun camiler ve alanlar önceden tespit edilerek gerekli düzenlemeler yapıldı. Buna göre 64 cami ile Çırçır Mahallesi Asım Yıldız Parkı, Bir Nefes Sosyal Tesisleri, Silahtarağa Pazar Yeri – Otopark, Barış Manço Parkı, Öz Alibeyköy Spor Tesisleri’nde de Cuma namazı için saf tutuldu.

Cuma namazı için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan, alınması gereken tedbirlere ilişkin bir afiş yayınladı. Afişte, camilerin abdesthane ve tuvaletlerinin kapalı olacağı için abdestin ev ve iş yerlerinde alınması, camide bulunulduğu süre içerisinde maskenin çıkarılmaması ve kişisel seccadeyle gelinmesi gerektiği, saf düzeninin sosyal mesafeye uygun olarak alınacağı belirtildi.

Eyüpsultan Camii’nde 74 gün sonra ilk Cuma namazı kılındı

Eyüpsultan Camii’nde 74 gün sonra ilk Cuma namazı kılındı

Eyüpsultan Camii’nde 74 gün sonra ilk Cuma namazı kılındı

Eyüpsultan Camii’nde 74 gün sonra ilk Cuma namazı kılındı

Kaynak: DHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu