Ekonomi

Ermenistan, boykot kararını uygulamaya koydu: Türk malları artık İran’dan alınacak!

yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, daha önce ^den ithali gerçekleştirilen 2 bin 250 kalem malın, ile sıcak çatışmalar sırasında Türkiye’nin Azerbaycan’a destek olması sebebiyle artık ‘dan tedarik edileceğini açıkladı. 

İRANLI ÜRETİCİLER İÇİN İYİ BİR FIRSAT

İran Ticareti Geliştirme Örgütü’nden bir yetkili, Ermenistan’ın 2 bin 250 kalem Türk malını İran malları ile değiştireceğini duyurduğunu açıkladı. İranlı yetkili, “Türkiye’nin yaptırımları nedeniyle, Ermenistan, Türkiye’den ithal edilen 2 bin 250 ürünü İran mallarıyla değiştirmeyi planlıyor” dedi ve bunun İranlı üreticiler için iyi bir fırsat olacağını sözlerine belirtti. İranlı yetkili, sonraki süreçte Ermenistan’ın hammadde ihtiyacını da İran’dan temin etmesini beklediklerini bildirdi.

Ermenistan, boykot kararını uygulamaya koydu: Türk malları artık İran'dan alınacak!

İTHALAT 6 AY ASKIYA ALINDI

Erivan hükümeti, Türkiye’nin Azerbaycan Cumhuriyeti’ne verdiği askeri desteğe cevaben, Türk mallarının ithalatını altı ay süreyle askıya aldı. Bu yasak 20 Ekim 2020’de kabul edilmişti ve 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girdi. Yasak, bizzat Ermenistan tarafından üretilen malların imalatı için gerekli mal ve malzemeleri içermeyecek şekilde düzenlendi.

Ermenistan, boykot kararını uygulamaya koydu: Türk malları artık İran'dan alınacak!

TÜRK MALLARININ TÜKETİMİ ERMENİSTAN’DA YOĞUN DEĞİL

Ermenistan Ekonomi Bakanlığı, Türk mallarına yönelik ithalat yasağının fiyatları artırmayacağını çünkü Türk mallarının tüketiminin Ermenistan’da yoğun olmadığını ve hükümetin İran, , Rusya ve gibi ülkelerden gelen mallarla ithal edilen Türk mallarını ikame edebileceğini açıkladı.

Ermenistan, boykot kararını uygulamaya koydu: Türk malları artık İran'dan alınacak!

Bu haftanın başlarında, İran Dışişleri Bakanı Zarfi ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Aivazian bir telefon görüşmesinde ikili işbirliği ve bölgesel gündem konularını ele aldı. Armen Press’in haberine göre, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın bir haber bülteninde söylediği gibi, Aivazian ve Zarif de bölgesel güvenlik ve istikrar hakkında konuştular. Bu bağlamda, yeni bölgesel zorlukların ele alınmasına yönelik işbirliği beklentilerinin ana hatları çizildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı