Gündem

Erdoğan’a hakaret eden CHP’li Dila Koyurga hakkında suç duyurusu.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri ve Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakarette bulunduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, Dila Koyurga hakkında kamu görevlisine hakaret ettiği gerekçesiyle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

AVUKAT MUSTAFA DOĞAN İNAL’DAN AÇIKLAMA: “HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEKSİN”

Avukat Mustafa Doğan İnal; sosyal medya hesabanından yaptığı açıklamada Dila Koyurga’nın hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu belirtit.

İnal, açıklamasında “Tweetleri paylaşmak istemezdim ama bilinsin diye paylaşıyorum. Bu iğrenç tweetleri atıp bugün silmek seni kurtarmayacak. Sonra bir muhalif daha yargılanıyor, düşünce özgürlüğü diye ağlamak yok. Hukuk önünde hesabını vereceksin. Son olarak kem söz sahibine aittir…” ifadelerini kullandı.

İnal, “Bu iğrenç hakaretlerin sahibi Gençlik Örgütleri İzmir İl Sekreteri ve Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Dila Koyurga hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na an itibariyle suç duyurusunda bulunulmuştur” ifadelerine yer verdi.

“RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A KARŞI HAKARET SUÇU İŞLENDİ”

‘ın avukatı Ahmet Özel,  Dila Koyurga hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ahmet Özel’in suç duyurusunda; şüpheli Dila Koyurga’nın ‘dan yaptığı paylaşım ile basın ve yayın yoluyla o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ a karşı hakaret suçu işlediğini belirtti.

Suç duyursunda; şüphelinin TCK’nın 125/1-2-3-4 maddesinde hükmü bulunan basın yoluyla Kamu Görevlisine Hakaret suçu gereğince hakkında soruşturma yapılıp hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Suç duyurusunda şöyle denildi:

“Şüpheli, Twitter isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden yazmış olduğu yorumlar ile Müvekkilin kişilik haklarına saldırı kastıyla şeref, haysiyet ve onuruna yönelik alaycı ifadelerle ağır hakaret ve saldırıda bulunmuştur.”

“5651 Sayılı ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’ gereğince öncelikle şüphelinin sorumluluğu belirlenmelidir.

Şüpheli sosyal medya kullanıcıları anılan kanunun 1/f maddesi uyarınca içerik sağlayıcıdırlar. İçerik sağlayıcı ‘internet ortamı üzerinden kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten, değiştiren ve sağlayan gerçek veya tüzel kişileri’ temsil eder.

Aynı kanunun 4. Maddesi ise içerik sağlayıcının sorumluluğunu düzenlemiştir.

(1) İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur.

Maddenin 1. fıkrasında görüleceği üzere içerik sağlayıcı olan şüpheli kendilerine ait sosyal medya hesaplarında yaptıkları tüm paylaşımlardan sorumlu tutulacaktır.”

“Şüphelinin küfür ve hakaret içeren iddia ve ithamları açıkça suç teşkil etmekte, Anayasa, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve mahkeme kararları ile koruma altına alınmış olan kişilik haklarını alenen ihlal etmektedir. Bu sebeple yukarıdaki linklerde yer alan şikâyete konu paylaşımlar ifade özgürlüğü kapsamına giremez.”

“Şüphelinin Müvekkilimi toplum nezdinde küçük düşürmek ve hakaret etmek kastıyla gerçekleştirdiği eylemi nedeniyle Müvekkilin şahsına yönelik yapılan saldırının önlenmesi ve suçu sabit olan şüphelinin cezalandırılması maksadıyla tarafımızca Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurma zarureti doğmuştur.”

İzmir Milletvekili Alpay Özalan konuya ilişkin paylaşımda bulundu. Özalan, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“CHP Karabağlar Meclis Üyesi Dila Koyurga’nın, Cumhurbaşkanımıza hakaretleri çıktı ortaya.

Ak Parti, herkese “etik kurallara uyun” diyor. CHP ve ortakları ise ülkenin Cumhurbaşkanına hakaret edenleri özellikle makam sahibi yapıyor.

Sonra da ahlaktan bahsediyorlar! “

DİKA KOYURGA KİMDİR?

 

Dila Koyurga, 1996’da İzmir’de dünyaya geldi.

Koyurga, İzmir’de Karabağlar Belediyesi meclis üyesidir. Henüz 15 yaşında siyasete atılan Koyurga, CHP Karabağlar Lise Komisyonu ile siyasi hayatına başlamış oldu.

Dila Koyurga, 2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu.

İzmir Konak kongre ve gençlik kolları kurultay delegeliğinde de bulundu.

2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye oldu. İzmir Konak kongre ve gençlik kolları kurultay delegeliğinde de bulundu.  İki dönem Konak İlçe Gençlik Kolları yöneticiliği yaptı. İl Gençlik Kolları Sekreterliği görevini de ifa etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu