Gündem

Erdoğan: Doğu Akdeniz’de dayatılmaya çalışan Sevr’e boyun eğmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı , Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası Açılış Töreni’ne katıldı.

Erdoğan burada katılımcılara seslenerek gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Kalyon Holding tarafından inşa edilen güneş paneli fabrikasının açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Ülkemize milletimize hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.

Bu üretim tesisini ülkemize kazandıran Kalyon Holding’i ve bu projeye destek veren bakanlıklarımızı gönülden tebrik ediyorum.

Bu OSB’nin temelini ben atmıştım. Bunlar yan gelip yatarak olmadı. Çalışarak oldu. 13. Organize Sanayi Bölgesinde çok önemli bir yatırımın adımını atıyoruz.

Dünyanın pek çok ülkesinde nedeniyle yatırımlar durmuşken özgün bir yol izliyor.

Erdoğan: Doğu Akdeniz'de dayatılmaya çalışan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz

KORONAVİRÜS SALGINI

Son zamanlarda vaka sayılarında artış gözlense de (Koronavirüs) salgın kontrolümüz altındadır.

Ülkemiz kaynaklı olmayan bazı sıkıntılarla karşılaşsak da, Türk ekonomisi salgın öncesi ivmesini tekrar yakalamış görünüyor.

Milletin mücadelesine destek olmak yerine takoz olan sığ bir muhalefet anlayışının ülkemize verebileceği hiçbir şey yoktur.

Yeni başarı hikayelerini birlikte yazacağız. Yarın daha iyi bir konuma geleceğiz.”

Erdoğan: Doğu Akdeniz'de dayatılmaya çalışan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz

“DOĞU AKDENİZ’DE DAYATILMAYA ÇALIŞILAN SEVR’E BOYUN EĞMEYECEĞİZ”

“Bir asır önce nasıl millet olarak Sevr’i yırtıp atmışsak bugün de Doğu Akdeniz’de ülkemize dayatılmaya çalışılan Sevr’e boyun eğmeyeceğiz.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’den ‘ya kadar farklı cephelerde yürüttüğü mücadele sadece hak mücadelesi değil, bir istikbal mücadelesidir.

(Doğu Akdeniz) Hiçbir sömürgeci güç, ülkemizi bu bölgede var olduğu tahmin edilen zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarından mahrum bırakamaz”

CUMA GÜNÜ MÜJDEYİ AÇIKLAYACAK

“Cuma günü inşallah milletimize bir müjdeyi vermekle karşı karşıya olacağımızı düşünüyorum. Cuma günü inşallah bu müjdeyi tüm ülkemize vermek suretiyle yeni bir dönemin açılacağına da inanıyorum. Açıklarsam heyecanı kaybolur. Şimdi açıklamamakta fayda var diye düşünüyorum.”

Erdoğan’ın konuşmasının ardından açılış töreni yapıldı.

Erdoğan: Doğu Akdeniz'de dayatılmaya çalışan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz

BAKAN DÖNMEZ:TEK ÇATI  ALTINDA FAALİYET GÖSTEREN TEK TAM ENTEGRE GÜNEŞ PANELİ TESİSİ OLACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,, Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikasının açılışında konuştu.

Türkiye’yi, yenilenebilir enerji teknolojilerinin tasarımı, üretimi ve markalaşmasında bir üst lige çıkararak bu alanda söz sahibi ülkelerden birisi haline getirme amacıyla adımlar atıldığını belirten Dönmez, bugün bu hedefin ilk meyvesinin toplandığını ifade etti.

Dönmez, YEKA yarışmasından 6 ay sonra fabrikanın temelinin atıldığına dikkati çekti ve şunları söyledi:

 “400 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen fabrikamız dünyanın tek çatı altında faaliyet gösteren tek tam entegre güneş paneli tesisi olacak. Fabrikanın gerçekleştirdiği üretimle her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını da engellemiş olacağız. Bugün dünyada ağırlıklı olmak üzere 20 entegre fotovoltaik güneş paneli fabrikası var. Türkiye de bugün itibarıyla bu kategoride yer alan ülkeler arasına girdi.”

Tesiste güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacağını dile getiren Dönmez, bu merkezde 100 araştırmacının görev alacağını söyledi.

Dönmez, yüzde 70’in üzerinde yerlilik oranı ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip fabrikanın ilk etap panel üretiminin Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Konya Karapınar GES’te kullanılacağını bildirdi.

1 milyar dolarlık yatırımla yıllık 2,6 milyar kilovatsaat elektrik üretecek Karapınar GES’in 2020 Eylül ayından başlayarak her ay 40 megavatlık bölümler halinde devreye alınacağını belirten Dönmez, buranın 33 ayda tam kapasite işletmeye geçeceğini ifade etti.

Erdoğan: Doğu Akdeniz'de dayatılmaya çalışan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz

İLK MİNİ YEKA- GES  EKİM AYINDA

Bakan Dönmez, Karapınar’ın devreye girmesiyle elektrik üretiminde güneş enerjisinin payının yüzde 25 artacağına, yıllık 2 milyon ton karbondioksit salımının da engelleneceğine dikkati çekti.

Temmuz sonu itibarıyla toplam kurulu güç içinde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 50,3’e çıktığını belirten Dönmez, 2002’den 2020 yılına kadar devreye alınan toplam kapasitenin yarısını yenilenebilir kaynakların oluşturduğunu söyledi. Bakan Dönmez,“2013’e kadar enerji portföyümüzde yer almayan güneş enerjisinde bugün 6232 megavatlar seviyesine geldik. 2019’da 4,1 milyon hanenin elektrik tüketimini güneşten elde ettiğimiz enerjiyle karşıladık. 2020 Mayıs ayında güneş santralleri toplam elektrik üretiminin yüzde 5,6’sını karşılayarak aylık bazda rekor kırdı. Türkiye, güneş santrallerinin devreye alındığı 2014’ten bu yana sadece 6 yıl gibi kısa bir sürede dünyada güneş enerjisi kurulu gücünü en çok artıran 9’uncu, Avrupa’da ise 3’üncü ülke oldu. Bu yatırımlarla birlikte Türkiye’nin güneşi daha fazla parlamaya devam edecek. Bu alana daha fazla yatırım çekmek, orta ve küçük ölçekli yatırımcıların da bu alana girmelerini sağlamak için Ekim ayında ilk mini YEKA-GES yarışmamızı gerçekleştireceğiz. 36 ilimiz için güneş enerjisine dayalı 10 ile 15 ve 20 megavat arasında değişen toplam bin megavat kapasiteli 74 yarışma düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

FABRİKADA 1400 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu da söz konusu fabrikanın milli ve yerli enerji alanında çok önemli bir yatırım olduğunu söyledi.

Kalyoncu, fabrikanın Ar-Ge dahil güneş paneli üretiminin tüm aşamalarını tek çatı altında bir araya getiren dünyadaki ilk ve tek tam entegre fabrika olduğuna işaret etti.

Fabrikanın 100 bin metrekare kapalı alanda kurulduğunu belirten Kalyoncu, burada 1400 kişinin istihdam edileceğini bildirdi.

Erdoğan: Doğu Akdeniz'de dayatılmaya çalışan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz

BAKAN ALBAYRAK: GURUR VERİCİ BİR İŞ

 Bakan Berat fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada“Bugün tarihi bir gün, tarihi bir açılış yaptık. Bundan 4 sene önce bir stratejiden bahsetmiştik, milli enerji ve maden strateji belgesi kapsamındaki hedeflerimizden bahsetmiştik, bunun en tarihi adımlarından birisini atmış bulunuyoruz. Gurur verici bir iş. Türkiye açısından şu açıdan çok önemli, uzun yıllardır hep Türkiye’de montaj sanayi, üretim adı altında başka yerlerden gelip, birleştirip ‘ihracat yapıyoruz’ diyenlere inat, Türkiye güneş teknolojilerinden dünyada hatırı sayılabilir ülkelerden biri olacak bir tesisin açılışını yaptık.” dedi.

“TÜRKİYE BU TEKNOLOJİLERDE SÖZ SAHİBİ ÜLKELERDEN BİRİSİ OLACAK”

Bakan Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu tesiste üretilecek yerli panellerle dünyanın en büyük güneş tarlasını Konya Karapınar’da, onun da açılışını yaptık. Sadece ekonomik anlamda, enerji politikaları anlamında değil ama bir psikolojik eşiğin aşılması anlamında tarihi bir iş. Milyar dolarlık pazar. Sadece Türkiye iç pazarını değil, aynı zamanda ihracat kapasitesini de genişlettiğiniz bir iş. Türkiye’nin katma değerli üretimle birlikte istihdama, dönüşüm modeline de çok önemli bir örnek olacak bir yatırım. Kendi insan kaynağınıza güvendiğinizde Türkiye artık bu teknolojilerde de söz sahibi ülkelerden birisi olacak. Bunun bir sonraki adımı enerji depolama. Biz bunu başardıysak, enerji depolama tesisinin de yakın gelecekte gerçekleştiğini göreceğiz” 

ALBAYRAK’TAN ERDOĞAN’IN MÜJDESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bakan Albayrak, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesinin ne olduğunu sorması üzerine, “Cumhurbaşkanımız dedi, Türkiye için bir eksen değişikliği, değişim ve dönüşüm noktasında önemli bir süreç olacak, önemli bir haber olacak. Cuma’yı bekleyelim, Türkiye açısından çok güzel günler bizi bekliyor” diye konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı