Gündem

e-devlet seyahat izni nasıl alınır, seyahat izin belgesi kimlere veriliyor?

Seyahat izni almak isteyen kişiler e-devlet aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. 15 ilde hali hazırda devam eden seyahat kısıtlaması nedeniyle bu illere giriş çıkış yapmak zorunda olan kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınıyor.

Değerlendirme sonucunda sundukları gerekçe yer alan maddelerle örtüştüğü takdirde belge giriş çıkış yapmak isteyen kişiye veriliyor. Peki, başvuru nasıl yapılıyor ve kimlere bu belge veriliyor?

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Seyahat kısıtlaması olan şehirlerde yaşayan vatandaşların seyahat izni alabilmesi için e-devlet üzerinden ya da Alo 199 üzerinden başvuru yapması gerekiyor.

E-devlet üzerinden başvuru yapmak isteyen kişilerin, sisteme giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e-başvuru” kısmındaki “seyahat izin işlemleri” seçeneğinden form doldurması gerekiyor.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ…

Kaymakamlıklardaki “Seyahat İzin Kurulu’na” iletilen başvuru, kurul tarafından değerlendirmeye alınıyor ve değerlendirme sonucu kişiye SMS ile bildiriliyor. Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş ya da gidiş/geliş şeklinde düzenleniyor.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor. Ayrıca kişisel aracıyla seyahat edenlerin de yol üzerindeki denetimler için seyahat izin belgelerini seyahat boyunca yanlarında bulundurması gerekiyor.

SEYAHAT İZNİ KİMLERE VERİLİYOR?

Kısıtlamanın bulunduğu şehirlere giriş, çıkış yapmak durumunda olan kişiler için tanınan istisnalar şöyle:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar
Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar
Ölüm nedeni COVID-19 olanlar hariç dört kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar
Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler
Ceza infaz kurumlarından salıverilenler
Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar
Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı