Ekonomi
Trend

Dünya tarihinde bir ilk! Petrol fiyatları çakıldı

Coronavirüs salgını oil talebine darbe vurdu.! Amerika Ham Petrol varil fiyatı, ilk kez 0 Dolar'ın altına düştü. Ve bu tarihte ilk defa oluyor.

Petrol fiyatları için tarihi bir gün yaşamaktayız. Bir çok şey yazıldığından ve konuya hakim olanlar da kısaca yazdığı için bazı yanlış anlaşılmalar oluyor. Bu yüzden, pek başvurduğum bir yöntem olmasa da, kısa bir akış ile bir iki noktaya açıklık getirmek istedim.

petrolün Mayıs vadeli kontratı (-)23$’a kadar düştü.Tabii böyle çarpıcı bir fiyat olunca konuyla alakası olan olmayan herkes ayaklandı. Petrol stoklarını saklamak için yer kalmadığından kimse fiziki teslimat istemiyor, yarın da kontratın son günü. O nedenle herkes shortladı.

Bloomberg Int. haberine göre Teksaslı üreticiler alıcılara ödeme yapmaya bile hazır. İleriki vadelere bakacak olursak normal fiyatlamalar var fakat tabii ki Mayıs vadeli kontratta çok kişi batmıştır. Brent petrol ise %6.5 ekside; 25.5$

1 varil yaklaşık 159 litredir. Haziran vade 22$’dan hesap edersek; 159 litre 152 TL yani petrolün litresi 1 lira bile değil. Çoğu markette 500 ml su 1.5 liraya satılıyor. Peki fiyat niye bu kadar ucuz kaldı ve ne zaman düzelecek? En önemli neden tabii ki talep eksikliği.

Şu anda gökyüzünde kargo uçakları ve bazı yerel uçuşlar dışında hiç uçak yok. Karantina nedeniyle bireysel/ticari petrol talebi de çok düşük. Bunun sonucunda böyle bir fiyatlama oluştu. Şu anda eğer varilleri depolayacak yeriniz varsa mükemmel bir kâr fırsatı (contango) oluştu.

Yakın vade kontratta örneğin 1$ fiyattan long olup; Haziran vade kontratta 27$’dan short pozisyon açarsınız. Böylece şimdi 1$’a aldığınız varili Haziran sonunda 27$’a satmış olursunuz. 2 ayda %2600 kâr. Peki buradaki sorun ne?

Sorun şu ki bu işi yapacak kişiler öyle 1 2 varil değil milyonlarca varil işlem yaparlar ve milyonlarca varili depolayacak alan kalmadı. Ham petrol genellikle kapasitesi 2 milyon varil civarında olan VLCC gemilerinde saklanır. (Very Large Crude Carriers)

Şu anda 6 aylık VLCC kiralaması günlük $100.000 civarında, 1 yıl önce $29.000’dı. Azalan arz ve artan talep nedeniyle fiyatlar 3’e katlandı. Mart sonunda denizlerde depolanan miktar 109 milyon varil iken geçen Cuma 141 milyon varile çıktığı belirtiliyor.

Bu petrol nasıl ve neden eksi fiyatta diye soran birileri olursa, artık cevabı biliyorsunuz.

Haber Merkezi

Milenyum çağında, eve internet girdiğinden beri araştırıyorum. Yeni konular öğreniyorum.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı