Gündem

Dünya Hukuk günü tarihi |Dünya Hukuk günü sözleri| Dünya hukuk günü nedir?

Her yıl 10 Temmuz’da kutlanan Dünya Hukuk günü bu yılda yine aynı tarihte tüm dünyada aynı temennilerle kutlanmaya devam ediyor. Bir çok kişinin pek de fazla bilgiye sahip olmadığı bu özel günün kutlanmasında ki asıl amaç ise tüm dünya üzerine eşit ve özgürce yaşamaya dayanıyor. Peki Dünya Hukuk günü tarihi nedir? Dünya hukuk günü nedir? İşte merak ettiğiniz her şey haberimizde…

dgs-hukuk-fakultesi-taban-puanlari-2020-h8273-7f738.jpg

DÜNYA HUKUK GÜNÜ TARİHİ 

Dünya Hukuk Günü’ne ait zaman zaman bazı Barolarca kutlama mesajlarına rastlansa da ayrıntılı bir kaynağa erişmek maalesef mümkün değil. 

Farklı kaynaklardan edinilen bilgilere göre Bakanlar Kurulu kararıyla 10 Temmuz günü Dünya Hukuk Günü olarak ilan edilmiştir.

indir.jpg

Hukuk günü ilk olarak 1967’de kutlanmış ve toplumu, devleti ilgilendiren hukuk, yasama, yürütme yargı iş birliği ile yürütülmek istenmiştir. 

0-07-1967-resmi-gazete.png

 

DÜNYA HUKUK GÜNÜ NE ZAMAN?

1967 yılının 10 Temmuz günü Süleyman DEMİREL’in başbakanlığı ve Cevdet SUNAY’ın cumhurbaşkanlığı sırasında o zamanın Bakanlar Kurulu tarafından alınan bir kararla, 10.Temmuz ülkemizde Dünya Hukuk Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. 

avukat-shutterstock-16-9-1554407589-880x495.jpg

DÜNYA HUKUK GÜNÜ SÖZLERİ

Hiçbir şey bir devleti kendi kanunlarını ihlal etmekten daha hızlı yıkamaz. (Thomas Clark)Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

Adalete ve adil yargılamaya bir gün herkesin ihtiyacı olabilir. 10 Temmuz Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

Adaletin güçlüden değil haklıdan yana olması dileğimle, tüm hukukçuların Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

h-foto-1024x651-001.jpg

Hukuku üstün kılmak için savaşan hak ve adaletten yana olan hukukçuların Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

Hukuksuzlukların giderek arttığı hukukun istisna olduğu bir dönemde kalan hukuk namına hukukçuların Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

Müslüman ülkelerdeki adaleti sorduklarında, Onlara Hz. Ömer öldü deyin! Benim ve tüm hukukçuların Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

114401.jpg

Hukukun asla üstün olmadığı, keyfe keder bir hukuk sisteminde avukat olmanın zorlukları ile tüm dünyanın Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

” İstiklal, İstikbal, Hürriyet; her şey adaletle kaimdir ” (M. Kemal Atatürk) 10 Temmuz Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

Adalet vicdanın temelidir. 10 Temmuz Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

Herkes için Hukuk! Herkes için Adalet! Herkes için Adil Yargılama! Tüm hukukçuların Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

Saadet-i beşeriye dünyada adalet ile olabilir. Adalet ise doğrudan doğruya Kur’an’ın gösterdiği yol ile olabilir. 10 Temmuz Dünya Hukuk Gününüz kutlu olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı