Gündem

DSÖ’den flaş aşı açıklaması: “İşe yarar mı bilemiyoruz”

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), ‘nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde videokonferans yöntemiyle  düzenlenen basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip (Kovid-19) salgınına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, yarın başlayacak Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul toplantıları öncesi ülkelere çağrıda bulundu. Ghebreyesus ,yaptığı çağrı ile salgına karşı küresel aşı ve tedavi programına (ACT Accelerator) destek istedi.

3 MİLYAR TOPLANDI

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus,, program için 35 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu fakat şimdiye dek yalnızca 3 milyar dolar toplanabildiğini, Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs aşısı ve tedavisinde hedefe ulaşabilmesi için acilen 15 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

DSÖ eş güdümünde yürütülen Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’nın (COVAX) önemine değinen Ghebreyesus, COVAX sayesinde pandeminin kontrol altına alınacağını, salgın kaynaklı ölümlerin azalacağını ve üretilecek aşının tüm ülkelere eşit dağıtımının sağlanmasına çalışılacağını kaydetti.

DSÖ'den flaş aşı açıklaması: "İşe yarar mı bilemiyoruz"

2021 YILININ SONUNA KADAR 2 MİLYAR DOZ AŞIYA ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR

Ghebreyesus, Kovid-19 için dünya genelinde halen yaklaşık 200 aşı adayının klinik ve klinik öncesi test aşamasında olduğu bilgisini paylaştı. Deneme aşamasındaki aşı adaylarının tamamının başarı garantisi olmadığının altını çizen Ghebreyesus, “Şu anda geliştirme aşamasında olan herhangi bir aşının işe yarayacağına dair hiçbir garantimiz yok.” ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, DSÖ olarak hedeflerinin ise 2021 sonuna kadar 2 milyar doz aşıya ulaşmak olduğunu kaydetti. DSÖ Genel Direktörü, daha fazla aşı adayının “etkili ve “güvenli” bir aşı bulma şansını artıracağına işaret etti. Toplantıya katılan, Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), üst yöneticisi Dr. Seth Berkley ise bir soru üzerine ‘in henüz COVAX programına katılmadığını belirtti.

DSÖ'den flaş aşı açıklaması: "İşe yarar mı bilemiyoruz"

Berkley, Çin ile bu konuda istişarelerin devam ettiği bilgisini paylaştı. Öte yandan, GAVI’den yapılan açıklamada, şu ana kadar COVAX programına şimdiye kadar 156 ülke katıldığı belirtildi. Bu ülkeler arasında Çin’in yanı sıra ABD’de de yer almadı.

MIKE RYAN: “VİRÜSÜN ÇOK ÇEŞİTLİ AKTARIM BİÇİMLERİ VAR”

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan ise Kovid-19’un bulaşıcılığına ilişkin bir soru üzerine, virüsün damlacıklar yoluyla yayıldığına inandıklarını, yetersiz havalandırmanın olduğu kalabalık kapalı alanlarda aerosol parçacıklarının da yayılımda etkili olabileceğini ifade etti.

Ryan, “Kanıtlara dayanarak, hala çok çeşitli aktarım biçimleri olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı