Gündem

DSÖ’den dikkat çeken açıklama: “Stadyumlara gitmeden de yaşayabiliriz”

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip (Kovid-19) salgını ile mücadelede geniş çaplı kitlesel etkinkinliklerin durdurulması çağrısı yaptı.

Şubat’ta ‘de bir kilise cemaati içinden koronavirüs ülkeye yayıldığını hatırlatan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, 19 Şubat’ta tıka basa dolu tribünde 40 binden fazla taraftarın önünde Milano’da oynanan Atalanta-Valencia maçının ardından virüsün ‘ya yayıldığını belirterek, “Basitçe şunu söylemeye çalışıyoruz, en iyisi bu tür kalabalıklardan kaçınmak.” dedi.

Hükümetlere çağrıda bulunarak bu tür kitlesel faaliyetlerden kaçınılmasını isteyen Ghebreyesus, “Böylelikle ekonominin diğer sektörleri açılabilir. Ekonomi yaşama geri döner. Bence stadyumlara gitmeden de yaşayabiliriz. Ve bunu yapacağız. Madem risk yüksekse stadyumlarda taraftarların olmadığı modeli uygulamak daha iyi. İkincisi de ibadethaneler konusunda ‘ın son hac mevsiminde uyguladığını yapabiliriz.” ifadesini kullandı.

Ghebreyesus, sınırlı sayıdaki Müslümanın Hac’da maske takarak ve sosyal mesafe kurallarına uyarak ibadetlerini gerçekleştirdiğini kaydetti.

Pek çok ülkenin, Kovid-19’un kitlesel etkinlikler yoluyla hızla yayılması nedeniyle, geniş çaplı kısıtlamalara gitmek zorunda kaldığına işaret eden Ghebreyesus, virüsün önüne geçilebilmesi için bu tür etkinliklerden kaçınılması ya da devasa önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı