Gündem

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus açıkladı: “Milyonlarca insanın akıl sağlığını etkiledi”

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla yapılan basın toplantısında, açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirğüs (Kovid-19) salgınından kaynaklanan sosyal etkileşim eksikliğinin pek çok kişinin psikolojisini derinden etkilediğinin altını çizdi..

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, “Kovid-19, neden olduğu kaygı ve korku ile ruh sağlığı hizmetlerinde oluşturduğu aksaklıklar yüzünden milyonlarca insanın akıl sağlığını etkiledi.” dedi. Ghebreyesus, yaptığı açıklamada bakımevleri ve akıl hastanesi gibi yerlerde bulunanların Kovid-19 riski altında olduğunu da vurguladı.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus açıkladı: "Milyonlarca insanın akıl sağlığını etkiledi"

Ghebreyesus, ruh sağlığıyla ilgili hizmet veren sağlık kuruluşlarının bazılarının, Kovid-19 hastalarının tedavilerinin yapılması için kapatıldığını belirterek, “Akıl sağlığı zaten dünya çapında ihmal edilen bir sağlık sorunuydu. 1 milyara yakın insan, ruhsal bir bozuklukla yaşıyor. Her yıl 3 milyon kişi aşırı alkol kullanımından ölüyor. Her 40 saniyede bir kişi de intihar ediyor.” diye konuştu.

Az sayıda kişinin kaliteli akıl sağlığı hizmetlerine erişebildiğini aktaran Ghebreyesus, düşük ve orta gelirli ülkelerde, zihinsel, nörolojik ve madde kullanım bozuklukları olan kişilerin yüzde 75’inden fazlasının hiçbir tedavi görmediği uyarısında bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus açıkladı: "Milyonlarca insanın akıl sağlığını etkiledi"ı

“ÇOCUK FELCİ, AFRİKA’DA TAMAMEN ORTADAN KALKTI”

Ghebreyesus, salı günü itibarıyla Afrika’da çocuk felcinin “kökünün kurutulduğunu” belirterek, çocuk felci hastalığının Afrika’da tamamen ortadan kalktığını ve böylelikle Afrika’nın “çocuk felcinden arındırılmış bölge” olarak sertifikalandırıldığını kaydetti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus açıkladı: "Milyonlarca insanın akıl sağlığını etkiledi"

Bu olağanüstü başarıda Afrika halkının ve hükümetlerinin kararlığının önemli rol oynadığını ifade eden Ghebreyesus, DSÖ, Rotary, Bill ve Melinda Gates Vakfı, UNICEF, Küresel Aşı İttifakı İnisiyatifi (GAVİ) ve ABD’nin rolüne övgüde bulundu.

Ghebreyesus, aynı dayanışmanın Kovid-19 için de gösterilmesi çağrısı yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı