Ekonomi

Dolar ne kadar oldu? (31 Ağustos 2020 dolar – euro fiyatları )

salgının ekonomiye etkisi ve yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle ve avro kurunda geçtiğimiz hafta yaşanan yükseliş yeni haftada kendisini az da olsa düşüşe bıraktı.Bugün iç piyasalar 2. çeyrek GSYH verilerini takip edecek.Küresel piyasalar, geçen hafta açıklanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yeni politika stratejisi ile pozitif görünümünü koruyor.

Fed’in geçen hafta açıklanan ve “güvercin” olarak nitelendirilen yeni politika stratejisi sonrası küresel pay piyasalarındaki pozitif görünüm korunuyor. Fed, enflasyon hedeflemesinde ortalama verileri tercih edeceğini belirterek, faizlerin daha uzun bir süre çok düşük seviyelerde kalacağının yönlendirmesini yaptı. Buna karşılık ortalama enflasyonun matematiğini açıklamaması ve tam istihdam konusundaki ifadelerin bazı belirsizlikleri de beraberinde getirmesi, Fed’in eylül ayı toplantısının önemini artırdı.

Bu hafta ABD’de ağustos ayı istihdam raporu ve dünya genelinde Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Geçen haftanın son işlem gününde, beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin desteğini de alan New York borsasında alıcılı bir seyir izlenirken, dolar endeksi, düşüş eğilimini sürdürdü. ABD’de kişisel gelirler temmuzda piyasa beklentilerinin aksine aylık yüzde 0,4 artarken, kişisel tüketim harcamaları da yüzde 1,9 yükselerek tahminleri aştı. 

Söz konusu gelişmelerle Dow Jones endeksi yüzde 0,57 yükselirken, S&P 500 endeksi yüzde 0,64 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,60 kazançla kapanış rekorlarını sürdürdü. Böylece pay piyasalarının haftalık ortalama getirisi yüzde 3’ün üzerine çıktı.

Avrupa tarafında, cuma günü ABD pay piyasalarında alımlar güçlenmeden önce kapanan borsalarda satıcılı bir seyir izlense de ve borsaları, haftalık bazda yüzde 2’nin üzerinde bir değer kazancına işaret etti.

AVRO İHRACATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Analistler, yükseliş eğilimindeki avronun ihracata olumsuz etkileri nedeniyle borsada alımların sınırlandığını ifade etti. ‘de ise devam eden ticaret anlaşmazlıklarının da etkisiyle FTSE 100 endeksi, geçen hafta bir önceki hafta kapanışına göre yüzde 0,6 değer kaybetti. İngiltere’de bugün resmi tatil dolayısıyla piyasalar kapalı olacak.

Cuma günü Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,48, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,61 geriledi. Avro/dolar paritesi ise yüzde 0,7 artarak analistlerin direnç olarak nitelendirdiği 1,19’un üzerinde kapanış yaptı.

Bugün Asya piyasalarında beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin desteği ile ve Japonya borsasında alıcılı bir seyir izleniyor. Çin’de hizmet sektörü PMI, ağustosta 55,2’ye çıkarak toparlanmanın sürdüğüne işaret ederken, Japonya’da sanayi üretimi, temmuzda otomobil üretimi öncülüğünde aylık bazda yüzde 8 artarak 1978’den bu yana en hızlı yükselişini kaydetti.

Söz konusu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2 ve Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 değer kazandı.

 

YURT İÇİNDE YOĞUN VERİ GÜNDEMİ TAKİP EDİLECEK

Yurt içinde, Avrupa borsalarındaki negatif görünümün etkisiyle cuma günü satıcılı seyreden Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi günü yüzde 0,76 azalışla 1.100,55 puandan tamamladı. Endeks, haftalık bazda ise yüzde 0,84 değer kaybetti.

Bugün yurt içinde 2. çeyrek GSYH, yurt dışında ise Almanya’da enflasyon ile ABD’de Dallas Fed imalat endeksinin takip edileceğini belirten analistler, bu hafta ise yarın dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI, cuma günü ABD istihdam raporu ve perşembe günü yurt içinde Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) veri takviminde öne çıktığını kaydetti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısına ilişkin haber akışı ve Doğu Akdeniz başta olmak üzere jeopolitik gelişmelerin de gündemin odağındaki yerini koruduğuna işaret eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksi için 1.120 ve 1.150 seviyelerinin direnç, 1.070 puanın destek konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, GSYH’nin 2. çeyrekte yüzde 11 daralmasını bekliyor. Ekonomistlerin 2020 yılı GSYH beklentilerinin ortalaması ise yüzde eksi 1,8 olarak gerçekleşti. Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyümüştü.

31 Ağustos tarihinde bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar ne kadar oldu? (31 Ağustos 2020 dolar - euro fiyatları )

31 Ağustos tarihinde bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar ne kadar oldu? (31 Ağustos 2020 dolar - euro fiyatları )

31 AĞUSTOS 2020 DOLAR BUGÜN NE KADAR?

Serbest piyasada 7,3330 liradan alınan dolar, 7,3350 liradan satılıyor.

Dolar kuru ne kadar oldu? (20 Temmuz 2020 dolar - euro fiyatları )

31 AĞUSTOS 2020 AVRO BUGÜN NE KADAR?

8,7320 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 8,7340 lira olarak belirlendi.

Dolar kuru ne kadar oldu? (20 Temmuz 2020 dolar - euro fiyatları )

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı