Ekonomi

Dolar kuru haftaya sert düşüşle başladı! 9 Kasım Pazartesi dolar kuru bugün ne kadar oldu ?

ve kurundaki son durum vatandaşlar ve piyasalar tarafından izleniyor. Cumartesi günü Resmi Gazetede yer alan atama kararları ile görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın yerine Naci Ağbal atanmıştı. Bu değişimin neler getireceği merakla beklenirken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklama ile görevinden ayrıldığını açıkladı. Albayrak’ın istifası bakanlık yetkilileri tarafından onaylanırken hükümetten resmi bir açıklama yapılmadı. Peki piyasalarda son durum ne? Bir dolar kaç TL? Bir euro kaç TL? 9 Kasım Pazartesi dolar kuru bugün ne kadar oldu bugün ? 9 Kasım Pazartesi euro kuru ne kadar oldu? İşte 9 Kasım Cuma güncel döviz kurları…

BİR DOLAR KAÇ TL? ANLIK DOLAR KAÇ TL?

Serbest piyasada dolar bir önceki kapanışa göre yüzde -1,53 oranında değişim gösterdi. Saat 09.05 itibariyle bir dolar 8,3931 TL’de alınıyor, 8,3971 TL’den ise satılıyor.

Dolar kuru haftaya sert düşüşle başladı! 9 Kasım Pazartesi dolar kuru bugün ne kadar oldu ?

BİR EURO KAÇ TL?

Euro önceki güne göre yüzde -1,31 değişim gösterdi. Euro alış kuru 9.9621 TL, satış kuru ise 10,01 TL’dir.

Dolar kuru haftaya sert düşüşle başladı! 9 Kasım Pazartesi dolar kuru bugün ne kadar oldu ?

9 KASIM PAZARTESİ DOLAR KURU NE KADAR OLDU BUGÜN? 

Dolar kuru bugün açılışta 8,4300 liradan alınıyor, 8,4320 liradan satılıyor. Cuma  kapanışta doların satış fiyatı 8,5660 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

9 KASIM PAZARTESİ EURO KURU BUGÜN NE KADAR OLDU?

Piyasaların açılışında avro 10,0340 liradan alınıyor, avronun satış fiyatı ise 10,0360 lira olarak belirlendi. Cuma günü kapanışta euronun satış fiyatı 10,1750 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

CANLI DOLAR TAKİBİ | GÜNCEL DOLAR KURU

Döviz fiyatlarında anlık olarak değişim yaşanıyor. İşte bankalardaki güncel dolar kuru fiyatı…

9 Kasım Pazartesi günü bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kuru haftaya sert düşüşle başladı! 9 Kasım Pazartesi dolar kuru bugün ne kadar oldu ?

9 Kasım Pazartesi günü bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kuru haftaya sert düşüşle başladı! 9 Kasım Pazartesi dolar kuru bugün ne kadar oldu ?

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Dolar ve euro kurunun yükselmesinin en önemli nedenleri arasında salgının getirdiği ekonomik etki öne çıkıyor. Ayrıca Merkez Bankasının politika faizlerini yükseltmesi beklenirken aksi yönde çıkan faizlerin 10.25’te sabit tutulması kararı da dolar ve euronun yükselmesine neden oldu. 

YURT İÇİ PİYASALARIN GÜNDEMİ

Yurt içinde, cuma günü yüzde 1,01 değer kazanan BIST 100 endeksi, günü 1.191,96 puandan tamamlarken, haftalık bazda ise yüzde 7,15 artarak 6 Nisan haftasından bu yana en iyi performansı kaydetti. Geçen haftayı 8,5235’ten kapatan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,3850 seviyesinde işlem görüyor.

Bu hafta yurt içinde salı günü istihdam, çarşamba ödemeler dengesi, cuma günü ise sanayi üretimi ve Cumhuriyet Merkez Bankası’nın beklenti anketi takip edilecek.

DOLAR NEDİR?

Dollar, Dünya’da 20’den fazla ülkenin ya para biriminin ismi ya da para biriminin bir parçasıdır. Kanada, , Tayvan Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, Liberya, Jamaika ve Namibya ülkelerinin para biriminin adı “Dollar” kelimesini barındırmaktadır (Avustralya Doları gibi). Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Palau, Karayip Hollandası ve Panama’da (banknotlarda) ABD doları resmi para birimidir. Genellikle 1 dolar 100 centtir.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

DOLARIN TARİHİ

15 Ocak 2520’de Bohemya Çek Krallığı Joachimsthal’dn çıkartılan gümüşlerden para basmaya başladı. Bu paralara Joachimsthaler adı verildi ki bunlara kısaca thaler ya da taler deniliyordu. Bu isimlendirme diğer dillere de taller, talar, dare, dollar gibi farklı şekillerde geçti. Bugün yaygın kullanılan “dollar” biçimi İngilizce’ye Felemenkçeden geçmiştir.

DOLAR İŞARETİNİN KÖKENİ

$ işareti ilk olarak 1770’lerde İspanyol Amerikan Peso’sunun (İspanyol Doları) kısaltması olarak “p” üzeri küçük “s” olarak oluşturulmuştur. Daha sonra yavaş yavaş biçim değiştirerek $ halini almış ve bu işaret Amerikan dolarının da simgesi olmuştur.
Günümüzde dolar dendiğinde akla ilk Amerikan doları gelmektedir ki dolar dünya ekonomisinin, borsaların önemli bir parçasıdır.

EURO NEDİR?

Simgesi € ve kodu EUR olan Euro Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’dan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir. Euro bu ülkelerin dışında Avrupa Birliği’nde olmayan Androrra, Monako, San Marino ve Vatikan’da da dolaşımdadır. Euro para birimi 2013 verilerine göre 334 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

Avrupa birliğinin ortak parasının adı olan Euro resmen 16 Aralık 1995’te belirlendi. Euro madeni para ve banknotları da 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi. Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv parası ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Bu iki kategoride de ilk sırada dolar yer alıyor.  Değer açısından bakıldığında ise 2013 verilerine göre euro toplam değeri en yüksek olan para birimidir. Nitekim IMF’nin 2008 GSYİH ve satın alma günü paritesi verilerine göre Euro bölgesi dünyanın ikinci büyük ekonomisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı