Ekonomi

Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar? (17 Aralık 2020 Perşembe )

ABD’nin ‘ye yaptırımları içeren CAATSA yaptırımları piyasaların ve siyasetin gündeminde yer alırken dün gözler Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın ekonomi ve Merkez Bankası’nın 2021 yılına ilişkin hedeflerini kamuoyuyla paylaştığı “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” toplantısındaydı. Ağbal’ın açıklamaları piyasalarda olumlu etki yaratırken ve kuru güne düşüşle başladı. Son durum hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler de  Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar? sorularına yanıt arıyor. İşte 17 Aralık 2020 Perşembe güncel döviz kurları… 

BİR DOLAR KAÇ TL? ANLIK DOLAR KAÇ TL?

Serbest piyasada dolar bir önceki kapanışa göre yüzde yüzde – 0,48 oranında değişim gösterdi. Saat 11.01 itibariyle bir dolar 7,516 TL’de alınıyor, 7,7582 TL’den ise satılıyor.

1.png

BİR EURO KAÇ TL?

Euro önceki güne göre yüzde – 0,22 oranında değişim gösterdi. Euro alış kuru 9,4882 TL, satış kuru ise 9,4961 TL’dir.

2.png

DOLAR VE EURO KURU BUGÜN NE KADAR? ( 17 ARALIK 2020 PERŞEMBE )

Dolar kuru bugün açılışta 7,7910 liradan alınıyor, 7,7930 liradan satılıyor. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 7,8150 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

EURO FİYATI

Piyasaların açılışında avro 9,5330 liradan alınıyor, satış fiyatı ise 9,5350  lira olarak belirlendi. Dünkü kapanışta euronun satış fiyatı 9,5320 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

CANLI DOLAR TAKİBİ | GÜNCEL DOLAR KURU

Döviz fiyatlarında anlık olarak değişim yaşanıyor. İşte bankalardaki güncel dolar kuru fiyatı…

17 Aralık Perşembe günü bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar? (17 Aralık 2020 Perşembe )

17 Aralık Perşembe günü bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar? (17 Aralık 2020 Perşembe )

PİYASALARIN GÜNDEMİ

Yurt içinde, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” tanıtım toplantısındaki açıklamalarıyla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.409,78 puanı gören BIST 100 endeksi, bu seviyede etkisini artıran kar satışlarıyla düşüşe geçerek günü yüzde 0,21 değer kaybıyla 1.392,45 puandan tamamladı. Dün yüzde 0,4 azalışla 7,8029’dan kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,7920 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde kısa vadeli dış borç istatistikleri, yurt dışında ise BoE’nin faiz kararı, Avro Bölgesi’nde enflasyon ve ABD’de konut başlangıç verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 puanın direnç, 1.320 seviyesinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

DOLAR NEDİR?

Dollar, Dünya’da 20’den fazla ülkenin ya para biriminin ismi ya da para biriminin bir parçasıdır. Kanada, , Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, Liberya, Jamaika ve Namibya ülkelerinin para biriminin adı “Dollar” kelimesini barındırmaktadır (Avustralya Doları gibi). Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Palau, Karayip Hollandası ve Panama’da (banknotlarda) ABD doları resmi para birimidir. Genellikle 1 dolar 100 centtir.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

DOLARIN TARİHİ

15 Ocak 2520’de Bohemya Çek Krallığı Joachimsthal’dn çıkartılan gümüşlerden para basmaya başladı. Bu paralara Joachimsthaler adı verildi ki bunlara kısaca thaler ya da taler deniliyordu. Bu isimlendirme diğer dillere de taller, talar, dare, dollar gibi farklı şekillerde geçti. Bugün yaygın kullanılan “dollar” biçimi İngilizce’ye Felemenkçeden geçmiştir.

DOLAR İŞARETİNİN KÖKENİ

$ işareti ilk olarak 1770’lerde İspanyol Amerikan Peso’sunun (İspanyol Doları) kısaltması olarak “p” üzeri küçük “s” olarak oluşturulmuştur. Daha sonra yavaş yavaş biçim değiştirerek $ halini almış ve bu işaret Amerikan dolarının da simgesi olmuştur.
Günümüzde dolar dendiğinde akla ilk Amerikan doları gelmektedir ki dolar dünya ekonomisinin, borsaların önemli bir parçasıdır.

EURO NEDİR?

Simgesi € ve kodu EUR olan Euro Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’dan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir. Euro bu ülkelerin dışında Avrupa Birliği’nde olmayan Androrra, Monako, San Marino ve Vatikan’da da dolaşımdadır. Euro para birimi 2013 verilerine göre 334 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

Avrupa birliğinin ortak parasının adı olan Euro resmen 16 Aralık 1995’te belirlendi. Euro madeni para ve banknotları da 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi. Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv parası ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Bu iki kategoride de ilk sırada dolar yer alıyor.  Değer açısından bakıldığında ise 2013 verilerine göre euro toplam değeri en yüksek olan para birimidir. Nitekim IMF’nin 2008 GSYİH ve satın alma günü paritesi verilerine göre Euro bölgesi dünyanın ikinci büyük ekonomisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı