Ekonomi

Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar? (14 Aralık 2020 Pazartesi )

Ekonomi ve hukuka ilişkin reform çalışmaları sürüyor. Siyaset, ‘de süren bütçe görüşmeleri nedeniyle gergin günler yaşarken ABD’de ‘yi ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle yaptırımların önünü açan ve 740 milyar dolarlık savunma bütçesini içeren 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı Senato ve Temsilciler Meclisi’nde kabul ederek ABD Başkanı Donal Trump’ın önüne geldi. Trump sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile tasarıyı onaylamayacağını ifade etti. Piyasalar siyasi gelişmelerin yanı sıra yoğun veri gündemine odaklandı. Peki  kaç TL? Dolar ve kuru bugün ne kadar? İşte 14 Aralık 2020 Pazartesi güncel döviz kurları… 

BİR DOLAR KAÇ TL? ANLIK DOLAR KAÇ TL?

Serbest piyasada dolar bir önceki kapanışa göre yüzde yüzde 0,53 oranında değişim gösterdi. Saat 11.07 itibariyle bir dolar 7,8932 TL’de alınıyor, 7,9032 TL’den ise satılıyor.

1.png

BİR EURO KAÇ TL?

Euro önceki güne göre yüzde 0,85 oranında değişim gösterdi. Euro alış kuru 9,5889 TL, satış kuru ise 9,6,045 TL’dir.

2.png

DOLAR VE EURO KURU BUGÜN NE KADAR? ( 14 ARALIK 2020 PAZARTESİ)

Dolar kuru bugün açılışta 7,8600 liradan alınıyor,7,8620 liradan satılıyor. Cuma günkü kapanışta doların satış fiyatı 7,8360 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

EURO FİYATI

Piyasaların açılışında avro 9,5440 liradan alınıyor, avronun satış fiyatı ise 9,5460 lira olarak belirlendi. Dünkü kapanışta euronun satış fiyatı 9,5320 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

CANLI DOLAR TAKİBİ | GÜNCEL DOLAR KURU

Döviz fiyatlarında anlık olarak değişim yaşanıyor. İşte bankalardaki güncel dolar kuru fiyatı…

14 Aralık Pazartesi günü bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar? (14 Aralık 2020 Pazartesi )

14 Aralık Pazartesi günü bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kaç TL? Dolar ve euro kuru bugün ne kadar? (14 Aralık 2020 Pazartesi )

PİYASALARIN GÜNDEMİ

Analistler, bugün yurt içinde ve Avro Bölgesi’nde sanayi üretim verilerinin takip edileceğini belirterek, hafta genelinde ise çarşamba günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) açıklayacağı “2021 Yılında Para ve Kur Politikası” metni ve Fed’in faiz kararı, perşembe günü Merkez Bankası ve cuma günü Merkez Bankası’nın kararlarının yanı sıra yoğun veri gündeminin takip edileceğini bildirdi.

ABD’de ekonomiyi destekleme paketi, Avrupa’da Brexit görüşmeleri ve Kovid-19 aşısına ilişkin haber akışının da gündemin odağındaki yerini koruduğunu ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.390 seviyesinin direnç, 1.320 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

DOLAR NEDİR?

Dollar, Dünya’da 20’den fazla ülkenin ya para biriminin ismi ya da para biriminin bir parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Kanada, Avustralya, Tayvan Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, Liberya, Jamaika ve Namibya ülkelerinin para biriminin adı “Dollar” kelimesini barındırmaktadır (Avustralya Doları gibi). Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Palau, Karayip Hollandası ve Panama’da (banknotlarda) ABD doları resmi para birimidir. Genellikle 1 dolar 100 centtir.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

DOLARIN TARİHİ

15 Ocak 2520’de Bohemya Çek Krallığı Joachimsthal’dn çıkartılan gümüşlerden para basmaya başladı. Bu paralara Joachimsthaler adı verildi ki bunlara kısaca thaler ya da taler deniliyordu. Bu isimlendirme diğer dillere de taller, talar, dare, dollar gibi farklı şekillerde geçti. Bugün yaygın kullanılan “dollar” biçimi İngilizce’ye Felemenkçeden geçmiştir.

DOLAR İŞARETİNİN KÖKENİ

$ işareti ilk olarak 1770’lerde İspanyol Amerikan Peso’sunun (İspanyol Doları) kısaltması olarak “p” üzeri küçük “s” olarak oluşturulmuştur. Daha sonra yavaş yavaş biçim değiştirerek $ halini almış ve bu işaret Amerikan dolarının da simgesi olmuştur.
Günümüzde dolar dendiğinde akla ilk Amerikan doları gelmektedir ki dolar dünya ekonomisinin, borsaların önemli bir parçasıdır.

EURO NEDİR?

Simgesi € ve kodu EUR olan Euro Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’dan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir. Euro bu ülkelerin dışında Avrupa Birliği’nde olmayan Androrra, Monako, San Marino ve Vatikan’da da dolaşımdadır. Euro para birimi 2013 verilerine göre 334 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

Avrupa birliğinin ortak parasının adı olan Euro resmen 16 Aralık 1995’te belirlendi. Euro madeni para ve banknotları da 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi. Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv parası ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Bu iki kategoride de ilk sırada dolar yer alıyor.  Değer açısından bakıldığında ise 2013 verilerine göre euro toplam değeri en yüksek olan para birimidir. Nitekim IMF’nin 2008 GSYİH ve satın alma günü paritesi verilerine göre Euro bölgesi dünyanın ikinci büyük ekonomisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı