Ekonomi

Dolar kaç TL? Bugün dolar ve euro kuru ne kadar oldu? 4 Şubat 2021 güncel döviz kurları | Dolar ne olur uzman yorumları

Ekonomi yönetiminin piyasayı destekleyici adımlarının ardından döviz kurlarında yaşanan düşüş eğilimi sürüyor. ve kurundaki düşüşün ardından yatırımcıların bakışının nasıl olacağı da merak konusu oldu. 

DOLAR KAÇ TL? KAÇ PARA OLDU?

Serbest piyasada dolar bir önceki kapanışa göre   0,13 oranında değişim gösterdi. Saat 09.34 itibariyle bir dolar 7,1614’dan alınıyor, 7,1714 TL’den ise satılıyor.

1-001.png

BİR EURO KAÇ TL?

Euro önceki güne göre yüzde -0,04 oranında değişim gösterdi. Euro alış kuru 8,6021 TL, satış kuru ise 8,6152 TL’dir.

2-003.png

4 ŞUBAT 2021 PERŞEMBE GÜNCEL DÖVİZ KURLARI 

                             ALIŞ         SATIŞ

ABD Doları        7,1643    7,1718

Avro                  8,6162     8,6207

Sterlin               9,7538     9,7684

Frangı   7,9576    7,9672

BUGÜN DOLAR VE EURO KURU NE KADAR OLDU?

Dolar kuru bugün açılışta 7,1650 liradan alınıyor, 7,1670 liradan satılıyor. Dün kapanışta doların satış fiyatı 7,1600 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Vatandaşların da aklı karıştı! Dolar ve euro kuru düşüşe geçti!

Piyasaların açılışında euro 8,6180 liradan alınıyor, satış fiyatı ise 8,6200 lira olarak belirlendi. Dün  kapanışta euronun satış fiyatı 8,6100 lira olmuştu. (Fiyatlar anlık olarak değişime uğramaktadır)

Bir dolar kaç TL ? 13 Ekim 2020 dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

CANLI DOLAR TAKİBİ | GÜNCEL DOLAR KURU| ŞİMDİ DOLAR NE KADAR ?

Döviz fiyatlarında anlık olarak değişim yaşanıyor. İşte bankalardaki güncel dolar kuru fiyatı…

4 Şubat 2021 Perşembe günü bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kaç TL? Bugün dolar ve euro kuru ne kadar oldu? 4 Şubat 2021 güncel döviz kurları | Dolar ne olur uzman yorumları

4 Şubat 2021 Perşembe günü bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kaç TL? Bugün dolar ve euro kuru ne kadar oldu? 4 Şubat 2021 güncel döviz kurları | Dolar ne olur uzman yorumları

PİYASALARIN GÜNDEMİ

Analistler, açıklanan enflasyon verisinin beklentileri aşmasına karşın gerilemeye devam eden döviz kurlarının pay piyasalarını desteklediğini belirtti. Dün yüzde 0,5 azalışla 7,1620’den kapanış yapan dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,1640 seviyesinde işlem görüyor.

Ekonomi yönetiminin gerçekçi yaklaşımı ve “piyasa dostu” adımlarının yanı sıra Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) enflasyonla mücadele vurgusunun Türk lirası varlıkların pozitif ayrışmasını sağladığını ifade eden analistler, özellikle banka hisselerinin halen dünyadaki benzerlerine göre çok ucuz olduğunu söyledi.

Analistler, bugün Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ABD’de fabrika siparişleri başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini aktararak, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.430 puanın önemli destek, 1.570 seviyesinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

DOLAR NE OLUR UZMAN YORUMLARI

ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar ve euro kurundaki fiyat değişimlerini değerlendirerek, şunları söyledi:

“Şu an itibariyle 7.16 – 7.17 aralarında dolar kuru, 8.63 lira seviyesine kadar gerileyen bir Euro / TL kuru var karşımızda. Dolar endeksinin yatay seyri, TL’nin değer kazanması döviz kurlarının baskılanmasına neden oluyor. Bizim için önemli olan bu düşüşlerin kalıcı olup olmayacağı ile alakalı beklentilerimiz. Şu anda küresel piyasalarda dünya ekonomik şartlarını göz önünde bulundurmak gerekiyor.” 

DOLAR NEDİR?

Dollar, Dünya’da 20’den fazla ülkenin ya para biriminin ismi ya da para biriminin bir parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Kanada, Avustralya, Tayvan Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, Liberya, Jamaika ve Namibya ülkelerinin para biriminin adı “Dollar” kelimesini barındırmaktadır (Avustralya Doları gibi). Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Palau, Karayip Hollandası ve Panama’da (banknotlarda) ABD doları resmi para birimidir. Genellikle 1 dolar 100 centtir.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

DOLARIN TARİHİ

15 Ocak 2520’de Bohemya Çek Krallığı Joachimsthal’dn çıkartılan gümüşlerden para basmaya başladı. Bu paralara Joachimsthaler adı verildi ki bunlara kısaca thaler ya da taler deniliyordu. Bu isimlendirme diğer dillere de taller, talar, dare, dollar gibi farklı şekillerde geçti. Bugün yaygın kullanılan “dollar” biçimi İngilizce’ye Felemenkçeden geçmiştir.

DOLAR İŞARETİNİN KÖKENİ

$ işareti ilk olarak 1770’lerde İspanyol Amerikan Peso’sunun (İspanyol Doları) kısaltması olarak “p” üzeri küçük “s” olarak oluşturulmuştur. Daha sonra yavaş yavaş biçim değiştirerek $ halini almış ve bu işaret Amerikan dolarının da simgesi olmuştur.
Günümüzde dolar dendiğinde akla ilk Amerikan doları gelmektedir ki dolar dünya ekonomisinin, borsaların önemli bir parçasıdır.

EURO NEDİR?

Simgesi € ve kodu EUR olan Euro Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’dan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir. Euro bu ülkelerin dışında Avrupa Birliği’nde olmayan Androrra, Monako, San Marino ve Vatikan’da da dolaşımdadır. Euro para birimi 2013 verilerine göre 334 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

3 Kasım Salı Dolar kuru ne kadar oldu bugün? Euro kuru ne kadar bugün?

Avrupa birliğinin ortak parasının adı olan Euro resmen 16 Aralık 1995’te belirlendi. Euro madeni para ve banknotları da 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi. Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv parası ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Bu iki kategoride de ilk sırada dolar yer alıyor.  Değer açısından bakıldığında ise 2013 verilerine göre euro toplam değeri en yüksek olan para birimidir. Nitekim IMF’nin 2008 GSYİH ve satın alma günü paritesi verilerine göre Euro bölgesi dünyanın ikinci büyük ekonomisi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı